Kárpátalján az egyik legnépszerűbb fóliás/üvegházi termesztett haszonnövény a paradicsom. A fóliás termesztés előnye, hogy sokkal kevesebb alkalommal kell védekezni, mint a szabadföldi esetében. Épp ezért is sokan választják ez a kultúrát. A vetőmagot vagy akár a palántákat sokszor a termelő egyénileg szerzi be, más országokból vagy akár más földrészről is, hogy újabb, jobb terméssel tudjon a piacra kimenni. Az ilyen behozatal nem törvényes. A szaporítóanyag egyéni behozatala ahhoz vezethet, hogy több és több új károsító jelenik meg a paradicsom esetében is, melyek bekerülve mérhetetlen károkat tudnak okozni, és védekezési lehetőségeink is korlátozottak ellenük.
Ilyen például az új, paradicsomot károsító igen veszélyes vírusos megbetegedés: a paradicsom barna termésráncosodás vírusa ToBRFV (Tomato brown rugose fruit vírus). Ezt az igen veszélyes kórokozót a szomszédos országban, Magyarországon már eddig is (2022 januárjában) 4 alkalommal észlelték a palántákon. A palántákat Hollandiából származó vetőmagból nevelték ki.
Mit kell tudni erről a kórokozóról?
A kórokozó eddig bizonyított gazdanövényei a paradicsomot és a paprikát károsítja, illetve a „burgonyafélék” termesztett és vadon élő fajait, valamint gyomnövényeket is, úgymint a fekete csucsor és a kőfali libatopot.
A vírust először Izraelben mutatták ki 2014-ben, majd ázsiai és afrikai országban is, azóta hivatalosan észlelték Európában is több országban: Ausztriában, Belgiumban, Észtországban, Cipruson, Csehországban, Spanyolország, Franciaországban, Görögországban, Olaszországban, Portugáliában, Szicíliában, Németországban, Lengyelországban, Máltaban, Szlovéniában, Hollandiában, Norvégiában, Svédországban és 2021-ben Magyarországon is észlelték paradicsomon és paprikán.
A betegség tüneteit mind a levélen mind a termésen észlelhetőek.
A tünetek leginkább a növény felső levelein jelennek meg, a levél felülete ráncos, érdes lesz, klorotikus foltok jelennek meg rajta, az erek sárgulnak, és bizonyos esetekben elkeskenyedik a levéllemez.
A terméseken sárgás vagy barnás foltok jelennek meg, ezek felülete később érdessé válik, így friss piaci értékesítésre alkalmatlanok. A termések szabálytalanul növekedhetnek, deformáltakká is válhatnak.
A tünetek megjelenését és változatait befolyásolja a fajta, a fény, a hőmérséklet és a növény tápanyag-ellátottsága. A vírus a legsúlyosabb tüneteket a fiatal palántákon okozza (portal.nebih.gov.hu).
De miért is ilyen veszélyes ez a károsító?
A vírusos növényen, ha képződik is termés, az piaci szempontból értékesíthetetlen. Növényvédőszerekkel nem tudunk ellene védekezni. Ha bekerül a betegség a gazdaságba, azt az ültetvényt javasolt megsemmisíteni a továbbterjedés megakadályozása érdekében, s ez óriási veszteség a termelőnek.
Hogyan terjedhet ez a kórokozó?
A felsoroltak közül bármelyikkel átvihető a kórokozó egyik üvegházból a másikba vagy területre.A különböző vírusrezisztens paradicsom és paprika eddig jelenlévő rezisztencia génje nem nyújt védelmet a ToBRFV kórokozóval szemben.
Hogyan védekezhetnek a termelők e kórokozóval szemben?
Pályi Béla falugazdász (KMVSZ)
Forrás:karpatinfo.net
Tovább a cikkre »