Új kiállítással gyarapodott az oroszvári Gerulata

Új kiállítással gyarapodott az oroszvári Gerulata

Még a pozsonyiak közül is csak kevesen tudják, milyen kincseket rejtenek a városhoz tartozó területek. Ilyen például a 2021-ben az UNESCO Világörökség részévé vált Oroszvár területén található Gerulata római katonai segédcsapat tábor (castellum).

Ugyanekkor került fel a listára az Izsán található Leányvár. Mindkettő a mintegy 400 éves római jelenlét bizonyítéka ezen a területen. De térjünk vissza Oroszvárra. A római korban itt helyezkedett el az 1. század második felében épült Gerulata település, a mai Ausztria területén fekvő Carnumtumból Arrabonába (Győr) tartó limesút mentén. Pontosan Carnuntum és Ad Flexum (a mai Mosonmagyar-óvár területe) között helyezkedett el és szerves része volt az egykori Római Birodalom határvédelmi erődítményeinek.

A Flavius-dinasztia uralkodása idején épült tábort cölöpsor és mély, kettős árok vette körül. Az Oroszvár közelében lévő három méter mélységű mélyedések arra utalnak, hogy a Duna főága akkor még közvetlenül a katonai tábor mellett húzódhatott, vagyis nyugatabbra, mint most. A Limes Romanus részeként épült Gerulata a római Pannonia provincia része volt. A 4. században, amikor a római légiók kivonultak Pannóniából, ezt a tábort is elhagyták.

A Gerulata 1963-tól része a nemzeti kulturális örökségnek. Az ásatásokat itt már a 19. században megkezdték, először csak a civil települést lokalizálták, majd a múlt század hatvanas éveiben előkerültek a katonai tábor maradványai is.

A kevés megmaradt falat és épületrészt ma szabadtéri kiállítás keretében tekinthetik meg a látogatók. Május közepétől a Pozsonyi Városi Múzeum jóvoltából Gerulata a Római Birodalom hatá-rain címmel egy új állandó kiállítás nyílt, amely az egykori római tábor helyéről származó leleteket mutatja be a nagyközönségnek.

Hírdetés

Az új kiállítás a tábor fejlődését tárja az érdeklődő elé. A leletek segítségével betekintést nyerhetünk a katonák mindennapjaiba a táborban, az egyszerűbb villákban és a távolabb, a hátországban lakók életébe, miközben sok mindent megtudhatunk a társadalom összetételéről is. A kiállítás bemutat olyan tárgyakat is egy hipokauszttal, azaz padlófűtéssel rendelkező házból, amelyek a római kor kivételes műszaki fejlettségét bizonyítják.

Hét római kori temető anyagi kultúrájának leletei és több mint 40 eredeti epigráfiai emlék révén a látogatók nemcsak a Gerulata lakóinak életét, hanem harcmodorát, az általuk imádott isteneket, öltözködésüket, szórakozásukat is megismerhetik,

sőt megtudhatják azt is, miként törődtek a külsejükkel. A kiállítás fontos része a kőből készült műtárgyak gyűjteménye.

A májusban megnyílt új kiállítás folytatása annak a projektnek, amely a római kori Gerulata segédcsapat tábor teljes bemutatásának fokozatos korszerűsítését célozta meg. A Pozsonyi Városi Múzeum igazgatója, Zuzana Palicová szerint 2022 végén interaktív és digitális elemekkel bővül a kiállítás. Bemutatják a teljes katonai tábor virtuális modelljét, beleértve a környező civil településeket is.  

Megjelent a Magyar7 hetilap 23. számában.

      


Forrás:ma7.sk
Tovább a cikkre »