Új információ a kötelező szűrővizsgálatokról

Új információ a kötelező szűrővizsgálatokról

Másfelől viszont a Belügyminisztérium azon van, hogy kidolgozzon egy alternatív koncepciót.

Januártól sem lesznek kötelezőek a rákszűrések, ezt a Belügyminisztérium megerősítette a 24.hu-nak. Mint írták, 2025-től továbbra is csak önkéntes szűrések lesznek, és semmilyen kötelező szűrés bevezetéséről nincs döntés.

Egy júniusban benyújtott salátatörvényben tett rá célzást a kormány, hogy egynémely szűrővizsgálat korhatárra való tekintet nélkül kötelezővé válhat, egyéb részletek azonban nem derültek ki, például hogy mely vizsgálatokról is lenne szó, vagy hogy mikortól. A Belügyminisztérium akkor azt mondta,

a szabályozás csak elvi felhatalmazó rendelkezést tartalmaz az egészségügyért felelős miniszterre nézve.

A kormány oldalára feltöltött dokumentumban azonban épp az nem szerepelt, hogy valóban kötelezővé tesznek-e bizonyos szűréseket, ugyanakkor A betegségek megelőzéséről, a korai stádiumú felismerést szolgáló új egészségügyi szűrővizsgálati rendszer elveiről című, 15 oldalas koncepció három szervezett (azaz személyes meghíváson alapuló) vizsgálatot nevesített:

  • a 25 és 65 év közötti nők háromévenkénti méhnyakrákszűrését,
  • a 45-65 év közötti nők kétévenkénti emlőszűrését,
  • Hírdetés

  • valamint az 50-70 év közötti férfiak és nők vastagbélrákszűrését.
  • A jogalkotók júliusban azt írták: „Jelen koncepciónak ugyanakkor nem célja az új kötelező szűrések meghatározása, arról a kormány egy önálló anyagban folytatja le a társadalmi párbeszédet”.

    Augusztusban a sajtó megkeresésére a Belügyminisztérium azt írta: „a kötelező szűrések bevezetéséről a kormány nem tárgyalt, azokról döntést nem hozott”. A lapnak több szakértő is azt mondta, hogy az egyik fő ok épp a lakossági ellenállás volt, a társadalmi vitára bocsátott dokumentum véleményezéséhez ugyanis özönlöttek a tiltakozások. Emellett az ellátórendszer sem bírna el annyi vizsgálatra jelentkezőt.

    Takács Péter egészségügyi államtitkár augusztusban arról beszélt, hogy egy olyan új, népegészségügyi stratégiát dolgoztak ki, amit a következő 15 évben, lépésről lépésre meg tudnak valósítani.

    Azt is hozzátette, nem merülhet fel a kötelezőség olyan vizsgálatnál, ami invazív beavatkozással jár, vagy aminél sugárterhelés éri az embert. A kötelezőséget a kormány nem az egyénekre szabná, hanem a munkáltatókra. Említett viszont egy másik lehetőséget, miszerint januártól egy új típusú szűrővizsgálatot is bevezetnének, amely egy általános, népbetegségek kiszűrését célzó egészségfelmérés lenne, amely egy kockázatértékelő kérdőívvel indulna, hogy kiszűrjék a szív- és érrendszeri, daganatos, valamint mozgásszervi betegségeket.

    Ehhez olyan vizsgálatok társulnak, mint például egy EKG, egy alap labor és egy alapvető fizikai vizsgálat, tehát lényegében egy menedzserszűrés lenne, aminek a kötelezővé tétele nem is a magánszemélyekre, hanem a munkáltatókra vonatkozna.

    A Belügyminisztérium most azt közölte, továbbra is dolgoznak egy koncepción, amely jogalkotás előtt áll. „A szaktárca kidolgozta a felnőttkori életkorhoz kötött alkalomszerű szűrővizsgálati rendszer korszerűsítésére vonatkozó szakmai javaslatát, amelynek kodifikációs folyamata jelenleg is zajlik. A tervezet szerint ez a szűrővizsgálat továbbra is önkéntes alapon vehető majd igénybe” – írták.


    Forrás:infostart.hu
    Tovább a cikkre »