Simicskó István (Tiszalök, 1961. november 29. –) harcművész, magyar vállalkozó, jogász, politikus, országgyűlési képviselő, . 2015-től a harmadik Orbán-kormány honvédelmi minisztere. A szaktárca élén a 2015. szeptember 7-én ismeretlen okok miatt lemondott Hende Csabát váltotta.
Tanulmányai
1980-ban érettségizett a Jedlik Ányos Gimnáziumban, Csepelen. 1981-ben felvették a Kereskedelmi és Vendéglátóipari Főiskolára, ahol 1985-ben üzemgazdász diplomát szerzett. 1996-ban jogi szakokleveles közgazdász képesítést szerzett az Eötvös Loránd Tudományegyetem Jogi Továbbképző Intézetében. 1999-ben felvételt nyert az Eötvös Loránd Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Karára, ahol 2002-ben jogi doktorátust szerzett. 2009-ban PhD-fokozatot szerzett hadtudományból a Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetemen.
1993 óta a Magyar Hadtudományi Társaság tagja, 1995-től a Kispesti Polgári Klub, valamint a Hadik András Biztonságpolitikai Klub vezetője. 2010 óta Nemzeti Közszolgálati Egyetemen tanít főiskolai tanárként.
Vállalkozói pályafutása
Üzemgazdászi diplomájának megszerzése után a Budapesti Vasértnél kezdett dolgozni, először gyakornokként, majd áruforgalmi osztályvezető-helyettesként, 1988-ig. 1989-ben biztonságtechnikai céget alapított a családjával, melyet azóta vezet.
Politikai pályafutása
1991-ben lépett be a Kereszténydemokrata Néppártba. 1994-ben a párt kispesti elnöke és az országos elnökség tagja lett. Az 1997-es pártszakadás előtt kilépett a pártból és átment a Fidesz-MKDSZ-hez. Az 1998-as országgyűlési választáson a Fidesz budapesti területi listájáról szerzett mandátumot, ezt követően pedig a honvédelmi bizottság alelnökévé és a frakció helyettes vezetőjévé választották.
2000-ben politikai államtitkár lett a polgári nemzetbiztonsági szolgálatokat irányító tárca nélküli miniszter, Demeter Ervin vezetése alatt. Posztját 2002-ig, a ciklus végéig viselte. 2001-ben a Fidesz kispesti szervezetének elnökévé választották, 1999-ben az országos választmány tagja lett, melynek 2001-ben lett elnökévé lépett elő.
2002-ben a Fidesz és az MDF közös budapesti területi listájáról szerzett mandátumot. A ciklusban rövid megszakítással a honvédelmi bizottság alelnöke, és a frakció helyettes vezetője volt.
2003. áprilisban Simicskó volt az egyetlen országgyűlési képviselő, aki nemmel szavazott arra a határozatra, amely felhatalmazást adott a Medgyessy-kormánynak az uniós csatlakozási szerződés aláírására a népszavazás után. Simicskó a szavazás után a csatlakozás körüli “sok kérdőjelre és hézagra” hivatkozott, amiért elutasította a határozatot.
A KDNP újjáalakulásakor újra csatlakozott a pártjához, de a kettős tagság folytán folytonos tagja maradt a Fidesznek is. 2006-ban a Fidesz és a KDNP közös budapesti területi listájáról szerzett mandátumot, ezt követően a KDNP-frakcióhoz csatlakozott, majd annak vezetőhelyettesévé és a nemzetbiztonsági bizottság elnökévé választották. Később ő lett a párt alelnöke.
2010-ben Budapest 16-os számú egyéni választókörzetében szerzett parlamenti mandátumot. 2012-ig a Honvédelmi Minisztérium parlamenti államtitkáraként dolgozott, majd az Emberi Erőforrások Minisztériumában sportért és ifjúságért felelős államtitkár lett.
2014-ben Budapest 2-es számú egyéni választókörzetében szerzett parlamenti mandátumot és ismét sportért felelős államtitkári kinevezést kapott. 2015-ben Hende Csaba lemondása után a honvédelmi miniszteri feladatok ellátásával bízták meg.
Hobbija
Szabadidejében a Leung Ting Wing Tsun elnevezésű keleti harcművészettel foglalkozik, jelenleg a HWTO „negyedik instruktori fokozatú” gyakorlója.
Forrás: Wikipédia
Címlapfotó: Mohai Balázs/MTI
magyartudat.com
No visits yet
Forrás:magyartudat.com
Tovább a cikkre »