A Szlovák Tudományos Akadémia (SAV) Földtudományi Intézetének ásványkutatói és cseh kollégáik új ásványt fedeztek fel Dobsina környékén, mely Rozsnyótól északnyugatra, a Gömör-Szepesi-érchegység középső részén fekvő település.
A dobsináit elnevezésű ásvány fehér színű, ám a hozzá keveredett kobalt halvány rózsaszínű árnyalatot kölcsönöz neki. „Február elején a Nemzetközi Ásványtani Szövetség hivatalosan is bejegyezte a dobsináitot, amely a 23. olyan ásvány, amelyet Szlovákia területén fedeztek fel” – derült ki az SAV írásából.
A dobsináit a rozelit ásványi anyagok csoportjának új tagja, domináns kalciumtartalommal. A rozelit ásványi anyagok viszonylag ritka víztartalmú arzenátok. Első leírt előfordulásának helyéről, Dobsiná városáról kapta nevét, amely gazdag bányászati múlttal rendelkezik – fogalmaztak.
„A város körül halmozódott fel a legtöbb nikkel és kobalt a Nyugati-Kárpátokban, és Dobsiná volt a múltban e fémek egyik legfontosabb kitermelője Európában” – jegyezte meg Martin Števko, a Szlovák Tudományos Akadémia Földtudományi Intézetének munkatársa. Hozzátette, az új ásványt a prágai Nemzeti Múzeum, a Masaryk Egyetem és a brünni Morva Múzeum, valamint a Cseh Tudományos Akadémia Fizikai Intézetének munkatársaival közösen fedezték fel.
SzE
Forrás:felvidek.ma
Tovább a cikkre »