Úgy tűnik, ma sem fognak szavazni Šutaj Eštok leváltásáról

Úgy tűnik, ma sem fognak szavazni Šutaj Eštok leváltásáról

Úgy tűnik, ma sem fognak szavazni Šutaj Eštok leváltásáról Nagy Roland2024. 12. 02., h – 09:03 Pozsony |

Az ellenzéki képviselők hétfőn ismét megpróbálkoztak Matúš Šutaj Eštok (Hlas) belügyminiszter leváltásával, de a plénum ezúttal sem volt határozatképes.

Az ülés megnyitásakor mindössze 62 képviselő jelezte részvételét, így a bizalmatlansági indítványról szóló tárgyalás el sem kezdődött. 

Peter Žiga (Hlas) ideiglenes megbízott házelnök elmondta, 9:30-kor újra próbálkoznak, de ha akkor sem lesz legalább 76 képviselő a teremben, az ülést egy másik napra halasztják.

A hírt frissítjük.

Kapcsolódó cikkünk Pozsony |

A kormánykoalíció jövő év február 4-re halasztotta a belügyminiszter leváltására összehívott rendkívüli parlamenti ülést, mert az ellenzék bojkottja miatt több szavazás is sikertelennek bizonyult. Az ellenzék elsősorban a kassai rendőri brutalitás miatt akarta meneszteni a minisztert, de az ülést a bojkott miatt egy órán át nem sikerült megnyitni.  

Egy órán át nem sikerült elkezdeni a parlament rendkívüli ülését, amelyen az ellenzék Matúš Šutaj Eštok belügyminiszter leváltását szerette volna elérni. A koalíció az ellenzéki bojkott miatt – amihez Rudolf Huliak és két társa is csatlakozott – csak egy óra elteltével tudta biztosítani az ülés megnyitásához szükséges 76 szavazatot, amit rögtön arra használt ki, hogy jövő év február 4-re halasztotta az ülést. A döntés komoly felháborodást okozott az ellenzéki pártok körében.

A koalíció azt szerette volna elérni, hogy az ülés hosszát 12 órában korlátozzák, de ehhez szükségük lett volna mind a 76 képviselőjük jelenlétére. Ezt csak a harmadik kisérletre sikerült biztosítaniuk, akkor jött meg a hiányzó Jaroslav Baška. 

A szavazást és a 76-os többséget azonban ekkor már arra használta ki a koalíció, hogy a rendkívüli ülést 2025 február negyedikére halasszák. 

Az ellenzék szerint a miniszter alkalmatlan

Hírdetés

Az ellenzék indoklása szerint a miniszter menesztésének közvetlen kiváltó oka a kassai rendőri brutalitás volt, amely egy őrizetes halálát okozta. Pontosabban az erre adott belügyminiszteri válasz, mert Matúš Šutaj Eštok a kassai esetet egyedi problémaként kezelte és próbálta enyhíteni a súlyát. 

Az ellenzék szerint azonban a rendőri brutalitás rendszerhiba a rendőrségen belül, amit igazol az is, hogy csak az utóbbi hónapokban több ilyen esetre is fény derült.

Emellett azonban még tucatnyi okot felsorolnak a belügyminiszter alkalmatlanságának bizonyítására. Említik a feleslegesen durva rendőri razziákat az éjszakai klubokban, a tanév elején történt iskolai bombafenyegetések eredménytelen kivizsgálását és az elégelen megelőző intézkedéseket. 

Szerintük a miniszter kinevezése óta elindult a rendőri testület széthullása, amit csak erősített, hogy megszüntette a kiemelt bűncselekményekkel foglalkozó Nemzeti Bűnüldöző Ügynökséget, a NAKA-t.

A miniszter mellett nyilvánosan csak a saját pártja, a Hlas állt ki. Denisa Saková gazdasági miniszter szerint Matúš Šutaj Eštok a párt és a párt frakciójának a bizalmát is teljes mértékben bírja. A kormány határozatban utasította el az ellenzék bizalmatlansági indítványát.

A koalíció korlátozza az ellenzéket

Robert Fico kormányfő az ellenzéket bírálta a kialakult helyzet miatt, pedig szerinte a koalíció kész volt részt venni az ülésen, a miniszter felkészült saját maga védelmére. „Itt volt az egész kormány is, készen álltunk a vitára” – magyarázta Fico. Szerinte azonban az ellenzék feleslegesen lassította a parlament munkáját. Bejelentette azt is, hogy a koalíció nem fogja megnyitni az esetleges későbbi üléseket sem, ha az ellenzék új bizalmatlansági indítványt nyújt be. 

Előre mondom, hogy nem fogjuk megnyitni a következő üléseket sem, amelyeket esetlegesen összehív az ellenzék, a bizalmatlansági indítványról február negyedikén fogunk szavazni

 – jelentette be a kormányfő.

Ezzel a lépéssel a koalíció korlátozza az ellenzék jogait, mivel a házszabály értelmében a bizalmatlansági indítvány megvitatására a benyújtásától számított 7 napon belül rendkívüli ülést kell összehívni.

Az ellenzéki vezetők a sajtóérdeklődésre közölték, nem hajlandóak 2025-ig várni, szerdán (november 27-én) újabb indítványt nyújtanak be a belügyminiszter leváltására.

A Progresszív Szlovákia elnöke, Michal Šimečka szerint a koalícióban teljes a káosz. 

A mai napot a vég kezdetének tartom. Úgy látom, hogy a kormánykoalíció valóban az utolsókat rúgja

 – közölte Šimečka, aki lemondásra szólította fel a kormányt.

 


Forrás:ujszo.com
Tovább a cikkre »