Kivételesen nagyszámú, a háború tavaly októberi kitörése óta a legnagyobb tömeg gyűlt össze Tel-Aviv központjában vasárnap este. A szervezők szerint országszerte 700 ezren vonultak utcára, a tel-avivi tüntetésen pedig 550 ezren vettek részt. A tüntetők nyomást kívánnak gyakorolni az izraeli kormányra, hogy az kössön túszmegállapodást a Hamasszal.
A tiltakozás előzménye, hogy az izraeli hadsereg újabb hat, a fogságban megölt izraeli túsz holttestét találta meg és szállította szombat éjjel Izraelbe. Uri Danino, Alex Lubanov, Almog Szaroszi, Hirsch Goldberg-Polin, Karmel Gat és Eden Jerusalmi holttestét egy alagútban találták meg Rafah-ban. Daniel Hagari, a hadsereg szóvivője bejelentette, hogy a hat túszt a Hamasz „brutálisan meggyilkolta” nem sokkal (egy-két nappal) a csapatok érkezése előtt. Az újabb hat meggyilkolt túsz után jelenleg az iszlamista Hamasz október 7-i terrortámadásában elrabolt kétszázötvenegy túsz közül kilencvenheten lehetnek a Gázai övezetben, akik közül legalább harminchárman már halottak.
Az elhurcoltak családjainak főhadiszállása felszólította a miniszterelnököt a túszalku aláírására. „Az elraboltak visszaküldéséről szóló megállapodás már több mint két hónapja a tárgyalóasztalon van. Ha nem torpedóznák meg, nem hoznának fel kifogásokat és médiablöfföket, valószínűleg életben lennének az elraboltak, akiknek a haláláról reggel értesültünk” – írták.
Benjamin Netanjahu miniszterelnök vasárnap videónyilatkozatot adott ki, amelyben a Hamasz palesztin iszlamista szervezetre hárította a felelősséget a túszok haláláért, a túsztárgyalások kudarcáért. „Folyamatosan zajlanak az elraboltak kiszabadítására irányuló erőfeszítések, a Hamasz nem hajlandó valódi tárgyalásokat folytatni. Azt mondom a Hamasz terroristáinak, akik meggyilkolták túszainkat, és vezetőiknek: halál fiai vagytok. Nem nyugszunk, nem csillapodunk, üldözni fogunk, és el fogunk érni titeket, és leszámolunk veletek” – tette hozzá. Netanjahu a kormány esti ülésén is kijelentette, hogy az elraboltak meggyilkolása után sem hajlandó lemondani az egyiptomi határsáv, a philadelphiai tengely izraeli felügyeletéről, amely jelenleg a túszalku legfőbb akadálya.
A vasárnap esti utcai tüntetések során számos helyen összecsapások voltak a rendőrök és a demonstrálók között, sokakat őrizetbe vettek. Tel-Avivban hat koporsót helyeztek el a színpadon a csütörtökön vagy pénteken megölt hat újabb túszra emlékezve. A tömeg azt kiabálta, hogy nem hagyják sorsukra a Hamasz által elhurcolt embereket. A beszédek alatt hatalmas hangerővel fújoltak, amikor a szónokok a kormány tagjait említették. Arnon Bar-David, a Hisztadrut, az izraeli szakszervezeti szövetség elnöke általános sztrájkot hirdetett hétfőre. Felhívásához nagyon sokan csatlakoztak is, a munkaügyi bíróság azonban tegnap délután elrendelte, hogy állítsák le a munkabeszüntetést, mert az megítélésük szerint politikai jellegű, és nincs benne gazdasági tényező.
A sztrájk leállítása ellenére Izraelben tegnap tovább folytak a tiltakozások, a túszalkut követelő tüntetők számos helyen főútvonalak forgalmát állították le, és sokfelé megakadályozták a vonatok indulását az állomásokon, nem engedték becsukódni az ajtókat.
Mivel az egyik elhunyt túsz amerikai állampolgár is, az ügyre az Egyesült Államokban is reagáltak. Joe Biden elnök a Hamasz felelősségre vonását ígérte. Kamala Harris alelnök és demokrata elnökjelölt külön közleményben fejezte ki részvétét az amerikai túsz halála miatt. Donald Trump volt elnök Hersh Goldberg-Polin haláláért Joe Biden és Kamala Harris politikáját tette felelőssé. Az X közösségi oldalon közzétett bejegyzésében azt hangoztatta, hogy az amerikai-izraeli kettős állampolgár halálának oka az Egyesült Államok nemzetközi erejének és vezető szerepének hiánya. Szerinte a Hamasz terrortámadáshoz hasonló nem történhetett volna meg elnöksége idején, és ismét azt ígérte, megválasztása esetén véget vet a harcoknak.
Forrás:3szek.ro
Tovább a cikkre »