PORTSMOUTH. Célzottan használják kommunikációs célokra a kutyák a mimikájukat – állapították meg brit kutatók.
A Scientific Reports címû szaklap aktuális számában megjelent tanulmány elkészítéséhez Juliane Kaminski, a Porthmouth-i Egyetem biológusa és csapata 24, különbözõ fajtájú családi kutyával dolgozott együtt.
Szinte minden gerinces állatnak vannak arckifejezései. Eddig elsõsorban abból indultak ki a kutatók, hogy az állati mimika – függetlenül attól, hogy gyakran mennyire kifejezõ – egy érzelmi állapot önkéntelen kifejezõdése, nem tudatos kommunikációs próbálkozás. Csupán az emberszabásúaknál, például az orángutánoknál figyelték meg, hogy mimikájukat befolyásolta a közönség jelenléte.
Kaminski és csapata azt vizsgálta, a kutyák mimikáját befolyásolja-e az ember figyelme. A nagyra nyílt szemû, felhúzott szemöldökû "bánatoskutya-nézés" célzott alkalmazása az ember és kutya együttélésének evolúciós eredménye lehet.
A vizsgálatok során négy különbözõ helyzettel szembesítették a kutyákat: jutalomfalattal a kezében és anélkül fordult feléjük egy-egy ember, valamint jutalomfalattal vagy anélkül fordított nekik hátat. Mind a négy helyzetben lefilmezték az állatok mimikáját.
Az eredmények szerint a kutyák lényegesen több mimikai mozgást végeztek, ha az ember feléjük fordult. A jutalomfalat meglepõ módon semmilyen szerepet nem játszott ebben.
"Kiindulhatunk tehát abból, hogy a kutyák arckifejezése a közönség figyelmétõl függ, nem pedig attól, hogy az állat izgatott-e vagy sem" – fejtette ki Kaminski.
A kutatók következtetése szerint a mimika aktív kommunikációs eszköz, nem csak egyszerû érzelmi megnyilvánulás.
Ugyanakkor a szakértõk hangsúlyozzák, hogy a megfigyelések ellenére nem mondható ki teljes bizonyossággal, hogy a kutyák valóban megértik-e a velük szemben álló egyén perspektíváját. Az is lehetséges, hogy csak tanult viselkedésrõl van szó.
Forrás:hirek.sk
Tovább a cikkre »