Tripoli ostromára készülhet a Líbiai Nemzeti Hadsereg

Pánik tört ki a líbiai Tripoliban, miután kiderült, hogy az ország keleti és déli részét irányító haderő a főváros ostromára készül. A hatmilliós Líbiát már több mint nyolc éve két rivális kormány irányítja, és a zűrzavarban az emberkereskedelem is virágzik – hangzott el az M1 Híradójában.

Ezrek tüntettek a líbiai fővárosban, mert a hírek szerint az ország keleti részét irányító, magát Líbiai Nemzeti Hadseregnek nevező haderő már Tripoli ostromára készül.

Moammer Kadhafi néhai diktátor 2011-es bukása után a kőolajban gazdag Líbia káoszba süllyedt. Hadurak marakodnak az ország romjain, és két egymással rivalizáló kormány is alakult. A zűrzavart kihasználva törzsi milíciák és a dzsihadisták is megvetették a lábukat az észak-afrikai országban. A fővárost, Tripolit és a nyugati területeket Fájez Al-Szarrádzs miniszterelnök nemzeti egységkormánya irányítja, amelyet részben a Nyugat is elismer.

Hírdetés

Az ország keleti részén, a Tobruki székhellyel működő ellenkormányt pedig a Líbiai Nemzeti Hadsereget irányító Halifa Haftár tábornok támogatja. Kadhafi egykori katonai tisztviselője Egyiptom és az Egyesült Arab Emírségek bizalmát is élvezi. Azért őt támogatják, mert szerintük a keménykezű Haftár képes egyedül legyőzni az iszlamistákat, és helyreállítani a rendet Líbiában. Haftár nemrég Líbia déli részén is katonai sikereket ért el, és tovább növelte befolyási területét.

A nemzetközi közösség évek óta próbálja kibékíteni a szembenálló feleket, de eddig csak annyit értek el, hogy a líbiai egységkormány vezetője és Haftár tábornok megegyezett, hogy valamikor választásokat tartanak Líbiában.

Az M1-nek nyilatkozó szakértő szerint egyelőre nem látszik a megoldás Líbiában. Gyarmati István szerint óriási erőfeszítéssel, és nemzetközi fegyveres fenyegetéssel lehetne kikényszeríteni a líbiai választások kiírását, erre azonban sem az Egyesült Államok, sem Európa nem áll készen. Pedig az unióba irányuló migráció megfékezése miatt kulcsfontosságú lenne a líbiai helyzet rendezése.

A háborítatlanul működő embercsempész bandák szervezik ugyanis az Afrikából Európába tartó migrációt. A veszélyes, Földközi-tengeri átkelésnek nekivágó csónakok többsége ugyanis a líbiai partokon száll vízre. A szakértők szerint a líbiai harcok kiújulása csak tovább erősítené az Európára nehezedő bevándorlási nyomást.


Forrás:gondola.hu
Tovább a cikkre »