Tönkre teheti az emberi civilizációt egy napkitörés

Tönkre teheti az emberi civilizációt egy napkitörés

Akár már belátható időn – néhány évtizeden – belül előfordulhat egy olyan napkitörés, amely teljes mértékben működésképtelenné teszi az általunk használt technológia csaknem egészét és így gyakorlatilag tönkre teheti a civilizációt, a 19. század műszaki szintjére visszavetve az emberiséget – írta különböző tudományos tanulmányokra hivatkozva a survival.news.

Az elsőre meghökkentőnek tűnő közlés ellenére – a világvége teóriákkal és túlélési stratégiákkal foglalkozó portál – nem légből kapott lehetőségről ír, az általuk hivatkozott tudósok egy 19. századi történést, az úgynevezett Carrington-eseményt hozzák fel például, amelyhez hasonlók időről-időre, becslések szerint néhány évszázadonként fordulnak elő.

Hírdetés

Az úgynevezett Carrington-eseményt 1859-ben észlelték, ez volt az emberi civilizáció által eddig feljegyzett egyik legerősebb, a napkorona kitörése okozta geomágneses vihar, mely utóbbi a Föld mágneses terének átmeneti nagyarányú megzavarását jelenti. Az ilyen intenzitású napkitörés a plazmaáramlás növekedésével jár, aminek következtében megnövekszik az elektromosság a magnetoszférában és az ionoszférában is. Bár az ilyen napkitörések hatással vannak az emberi szervezetre is, leginkább érzékenyen az elektromos berendezéseket, azon belül pedig a kommunikációs rendszereket érinthetik.

A napkitörések ismétlődő, de nagyobb időtávlatban előre nem jelezhető események, és ami rosszabb, a nagyobb intenzitásúak hatásainak kivédésére nem igazán létezik jelenleg működő megoldás. A portál által hivatkozott megszólalók szerint a Carrington-eseményhez hasonló intenzitású napkitörések előfordulási gyakorisága átlagosan egy-két száz év, ami azt jelenti, hogy csak idő kérdése mikor találkozhatunk szembe egy ilyen jelenséggel és a következményeként előálló problémákkal.

 


Forrás:ma7.sk
Tovább a cikkre »