Barcelonában tömegtüntetésen ünnepelték a Madridban óvadék ellenében szabadlábra helyezett kormánytagokat. A regionális kormány 6 miniszterét a függetlenségről rendezett referendum után vették őrizetbe. Katalóniában közben a 3 hét múlva tervezett tartományi választásra kampányolnak. A felmérések szerint a függetlenségpárti erők visszaszorulnak majd a választáson.
Katalán politikusok távoznak rokonaik és ügyvédeik társaságában a madridi Estremera börtönből. 100 ezer eurót, azaz 31 millió forintot, valamint útleveleiket kellett letétbe helyezniük, a bírósági döntés alapján nem hagyhatják el Spanyolországot. Két további politikust már korábban szabadlábra helyeztek egy női börtönből, de az elnökhelyettes és a belügyminiszter rács mögött maradt.
A Brüsszelbe távozott katalán vezetőket, köztük Carles Puigdemont elnököt nem tudták már letartóztatni. Nemzetközi körözést adtak ki ellenük, aminek az ügyében a belga bíróség hétfőn december 14-ére halasztotta a döntést.
Őket tartják a felelősöknek az októberben tartott függetlenségi népszavazás okozta belpolitikai válságért. A függetlenség kikiáltását, majd felfüggesztését követően a spanyol kormány közvetlen kormányzást vezetett be Katalóniában. A tartományi gyűlést felfüggesztették, a kormány tagjait pedig letartóztatták és lázadással, zendüléssel, hűtlen kezeléssel vádolják őket. Az eljárást katalán részről leszámolásnak tartják.
Barcelonában a tartományi kormány épülete előtt rendezett tüntetésen ünnepelték a politikusok szabadon bocsátását. A függetlenség híveinek azonban nincs sok okuk az ünneplésre. Madrid előrehozott tartományi választást hirdetett, amit a függetlenségpárti erők egy újabb elszakadásról rendezett referendummá alakítanak vagyis ha megnyerik a választást, újra kikiáltják a függetlenséget. Erre azonban nincs sok esélyük, a spanyol társadalomkutató központ felmérése szerint a függetlenségpárti erők 45%-ra számíthatnak, így nem szereznek többséget a 135 fős parlamentben.
Forrás:mno.hu
Tovább a cikkre »