A Balatoni Halgazdálkodási Nonprofit Zrt. munkatársai 420 kilogramm elpusztult küszt szedtek össze a balatonlellei kifolyóból.
A pusztulásuk oka az oxigénhiány volt. A sajnálatos eseményért a hektikus időjárás a felelős
– olvasható a vállalat honlapján. Az évszakra jellemzőtől eltérő hőingadozás megzavarja a halak téli pihenő időszakát. Az ilyen kis befolyók vize sokkal gyorsabban melegszik fel, mint a Balaton víztömege, így a fagyokat követő enyhe időszakok esetén több fok eltérés is lehet a nyílt víz és a befolyó közöt
Ha ilyen esetben a csalogató melegebb vízre felhúzódnak a halak, majd az idő ismét visszahűl, a befagyó kis csatornában a jég alatt oxigénhiány alakul ki, amely halpusztulást okozhat.
Minden bizonnyal ez a jelenség játszódott le hetekkel ezelőtt, majd a múlt hétvégén tapasztalt 10 fok feletti melegfront hatására kiolvadt csatornában szem elé kerültek a tetemek.
A Balatoni Halgazdálkodási Nonprofit Zrt. közölte: ezekben a kis vízelvezető árkokban rács gondoskodik róla, hogy nagyobb halak ne úszhassanak fel, ezért találkozhatunk zömmel csak a kis testméretű küsszel ilyen szerencsétlen helyzetben.
Hasonló jelenséget tapasztaltak az év elején a balatonöszödi berek kifolyójában, valamint – bár jóval kisebb mértékben – Keszthelyen a Libás strand keleti oldalán lévő befolyónál.
Karácsony előtt a balatonboglári kikötőben volt tapasztalható oxigénhiányos állapot. Az ott korábban nem látott keszegsűrűséget valószínűleg a kárókatonák elől a kikötőbe bemenekülő halrajok okozták.
Végezetül kiemelték, hogy bár sajnálatos események történtek, de a Balaton méretéhez és halállományához képest a halpusztulás elhanyagolható méretűnek tekinthető.
Forrás:infostart.hu
Tovább a cikkre »