Több pénzt kap a mezőgazdaság

Több pénzt kap  a mezőgazdaság

A parlament elfogadta, Klaus Iohannis államelnök ki is hirdette Románia 2022-es állami költségvetési törvényét. Ennek jelentős részét adja az agrárágazatra szánt összeg. Jó hír, hogy az agrár­büdzsé tavalyhoz viszonyítva 3,71 százalékkal, összesen 25,85 milliárd lejre nőtt  – tudtuk meg Könczei Csaba parlamenti képviselőtől, az alsóház mezőgazdasági bizottságának tagjától.

A háromszékiek szemszögéből nagyon fontos, új tétel is megjelent a mezőgazdasági költségvetésben. Ennek értelmében az étkezési burgonyát termelő gazdák de minimis támogatásban részesülhetnek – számolt be Könczei. A képviselő pontosításokat kért Adrian-Ionuț Chesnoiu mezőgazdasági minisztertől, aki közölte: ezt a támogatást kizárólag a fogyasztásra szánt burgonyát termelő gazdák kérhetik, az ipari (chips) burgonyát és szaporítóanyagot termelő farmerek csatolt támogatásokban részesülhetnek. „Aki erre a támogatásra számítana, kell tudnia, hogy legalább értékesítési okirattal kell bizonyítani az étkezési burgonya eladását. Ez lehet számla, de akár az eladási füzet lapja is” – hívta fel a figyelmet Könczei. További részletek, a metodológia még nem ismert – erről maga a miniszter sem tudott beszámolni. Például nem lehet tudni, tonnára vagy hektárra fizetik-e majd a de minimis támogatást, mekkora lesz az értéke – fűzte hozzá a képviselő.

Az uniós szabályzat értelmében egy gazda három egymást követő gazdasági évben legtöbb húszezer euró értékben igényelhet és kaphat de minimis támogatást. (A de minimis, azaz csekély értékű támogatások össz­értéke igénylőként korábban 15 000 euró volt, amit az unió 2019. március 14-től 20 000 euróra emelt – szerk. megj.) Eszerint, ha valaki az elmúlt két évben például paradicsomtermesztésre kapott de minimis támogatást, azt levonják a húszezer eurós keretből, és csak a fennmaradó összegre kérhet étkezési burgonyára támogatást az idén.

Fontos eleme a mezőgazdasági költségvetésnek, hogy a meglévő öntözőrendszerek rehabilitációs programja folytatódik, erre is van keretösszeg. A kormányprogramban szerepel új öntözőrendszerek létesítésének támogatása, ami megjelenik az agrárköltségvetésben is, ahol tételként szerepel a megvalósíthatósági tervek elkészítésének finanszírozása. Arról, hogy miként fog működni a rendszer, nem tudott részletekkel szolgálni a képviselő.

Hírdetés

Lényegében a megyei mezőgazdasági igazgatóságnak a talajfeljavító vállalattal (ANIF) kellene kijelölni azokat a területeket, ahol vízgyűjtők létesíthetők. Például Felső-Háromszéken meg kellene nézni, hogy a Torja-patakra, a Feketeügyre vagy épp mindkettőre lehet-e alapozni, hány hektár kellene a víztározók kiépítésére, majd ezt követően lehetne kérni a minisztériumtól a megvalósíthatósági terv elkészítésének finanszírozását – magyarázta a lehetséges forgatókönyvet Könczei.

Az állami támogatások rendszere megmarad, minden folytatódik, de az biztos, hogy a metodológiák tekintetében lesznek változások.  

Erősítenék a feldolgozóipart

Chesnoiu miniszternek nemrég volt egy kijelentése, mely szerint nem tartja jónak, hogy a gazdaságok szintjén dolgozzák fel a terményeket. Sőt, azt is hibának tartotta, hogy egyes pályázatok esetében pluszpont járt azoknak, akik vállalták a termények farmon belüli elsődleges feldolgozását. A feldolgozásnak nagyüzemi szinten kellene megvalósulnia, ahol a farmerek beszállítókként szerepelhetnek – állította a miniszter. Hogyan értelmezi ezt a kijelentést? – kérdeztük Könczei Csabát.

– Az körvonalazódik, hogy meg kell erősíteni a mezőgazdasági termékeket feldolgozó ipart. De ezzel párhuzamosan a kisebb feldolgozók működése is lehetséges. Nagy tévedés volt Románia 2007-es uniós csatlakozásakor, hogy a kis és közepes feldolgozóegységeket – tej, hús stb. – az uniós élelmiszer-biztonsági normák alkalmazásával gyakorlatilag bebuktatták. De mondom: ha működik néhány kisebb, kézműves termékeket, különlegességeket előállító feldolgozó – mert nem minden gazda fogja a farmon feldolgozni a terményét –, az nem oldja meg az ország élelmiszer-problémáját, ezért szükség van a nagy feldolgozókra is. Mindenképp az optimális az lenne, ha a terményeket az országban dolgoznák fel, és azok nem kerülnének exportra nyersanyagként, hogy jelentős hozzáadott értékkel, kész termékként térjenek vissza az országba – nyilatkozta Könczei Csaba.


Forrás:3szek.ro
Tovább a cikkre »