Robin Hood legendáin túl Nottingham városának alatt különleges érdekesség rejlik: az Egyesült Királyság legnagyobb, ember által vájt barlanghálózata. Régészeti kutatásoknak köszönhetően ez a föld alatti világ ma újra reflektorfénybe került.
Az Egyesült Királyság keleti részén fekvő Nottingham elsősorban Robin Hood legendás otthonaként ismert. Azonban kevesen tudják, hogy a város másik különleges örökséget is rejt: az ország legnagyobb kiterjedésű mesterséges barlangrendszerét, amelyet már a 9. században kezdtek vájni a puha homokkőbe – adta hírül a Nottingham Városi Tanács.
A barlangokat elsőként Asser, a walesi szerzetes említette 893-ban, Alfréd király életrajzában. Az óbrit nyelvű „Tig Guocobauc” – vagyis „a barlangok helye” – megnevezés a mai Nottingham területére utal.
Eltűnt bejáratok, újra felfedezett terek
Ahogy a város növekedett, számos barlangbejáratot lezártak vagy befalaztak – főként az 1845-ös St. Mary’s Nottingham Inclosure Act hatására, amely megtiltotta, hogy a barlangokat és pincéket a szegények lakhelyül használják. Ez a törvény jelentősen felgyorsította a föld alatti terek „eltűnését”.
2009-ben a Nottingham Városi Tanács hivatalosan is megkezdte a barlangok dokumentálását. Ekkor még csupán 425 barlangot tartottak nyilván. Azóta Scott Lomax, a város régésze kiterjedt kutatómunkát végzett, aminek köszönhetően csaknem megduplázódott a dokumentált barlangok száma.
„A kutatások és feltárások során számos olyan barlangra bukkantunk, amelyekről korábban azt hittük, hogy megsemmisültek a 20. századi építkezések során. A munka folytatásával biztos vagyok benne, hogy idővel meghaladjuk az 1000 nyilvántartott barlangot” – mondta Lomax.
Újabb felfedezés: egy föld alatti sörös múlt
A legutóbbi barlangot egy útépítés során fedezték fel, a valaha volt Bass, Ratcliffe és Gretton sörfőzde elosztótelepének helyén, Burton-on-Trent területén. A feltárt barlang 17 méter hosszú és 4 méter széles, és egy kör alakú aknán keresztül lehetett megközelíteni.
„Ezek az újabb felfedezések tovább erősítik Nottingham hírnevét mint Európa barlangokban leggazdagabb városa” – tette hozzá Lomax. „Egyedülálló földalatti terei nemcsak geológiai, hanem történelmi szempontból is páratlan értéket képviselnek, betekintést nyújtva a középkori élet mindennapjaiba.”
Lomax szerint kulcsfontosságú, hogy pontosan feltérképezzék a város barlangjait, hogy megóvják őket a jövőbeli fejlesztésektől, és ahol csak lehet, hozzáférhetővé, akár újra használhatóvá tegyék ezeket a lenyűgöző tereket.
Forrás:mult-kor.hu
Tovább a cikkre »