Több millió embert fenyeget a Föld “harmadik sarkának” olvadása

Több millió embert fenyeget a Föld “harmadik sarkának” olvadása

Több, mint tízmillió ember él Pamir alpesi sivatag és tundra területén, ahol a globális felmelegedés miatt már nem csak a gleccserek olvadnak félelmetes tempóban, de a permafroszt is fellazulhat, épületeket, utakat, emberi vagyont és életeket veszélyeztetve – miközben a felszabaduló metán tovább növeli az üvegházhatást.

A pamíri alpesi sivatag és tundra egy hatalmas terület, amely Kirgizisztán, Tádzsikisztán, Kína és Afganisztán összeérésénél található, magába foglalja Nepál és Idia egyes területeit is. A Föld harmadik sarkaként is emlegetik, mivel az örök fagy birodalma. A fennsíkon több mint tízmillió ember él.

A térségben azonban a globális tempó kétszeresével melegszik az éves átlaghőmérséklet, egyre jobban veszélyeztetve a permafroszt épségét. Kutatók számításai szerint csak a Qinhai-Tibet-fennsík permafroszt területeit 9400 kiloméernyi közút, 580 kilométernyi vasút és 2600 kilométernyi villanyvezeték keresztezi, nem beszélve a több mint 1 millió négyzetméternyi beépített területről.

Hírdetés

Ezeknek negyede-egyharmada a következő harminc évben lepusztulhat a permafroszt felolvadásától.

A permafroszt felolvadásával a talaj instabillá válik, földcsuszamlásokra, beomlásokra kerülhet sor, a metánt vagy más gázokat rejtő üregek beomlanak, az utak, repülőterek megrepednek, szétnyílnak, a vasutak meghajlanak, beszakadnak, olajvezetékek, villanyvezetékek és épületek rongálódhatnak meg.

intellinews.com, körkép.sk


Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »