Peter Pellegrini államfő a társadalmi, kulturális és sportélet tizennyolc személyiségét tüntette ki, közülük kilencet emlékéremmel. Az ünnepélyes díjátadóra a fővárosi Szlovák Filharmónikusok épületében került sor szombat este.
A Ľudovít Štúr érdemrend I. fokozatát Margita Kocková antifasiszta harcos in memoriam kapta a demokráciáért és annak fejlődéséért, az emberi jogokért és szabadságjogokért, valamint azok védelméért szerzett rendkívüli érdemeiért. Szintén in memoriam díjazták a Ľudovít Štúr érdemrend I. fokozatával Karol Pekníket, a Szlovák Nemzeti Felkelés résztvevőjét, a haza védelméért és biztonságáért tett rendkívüli szolgálataiért.
A díjazottak között egyetlen magyar nemzetiségű személy van:
Oláh Zoltán szemész a Ľudovít Štúr érdemrend I. fokozatát a tudomány és a technológia területén szerzett kivételes érdemeiért, valamint Szlovákia hírnevének kivételes külföldi előmozdításáért vehette át.
A Ľudovít Štúr II. fokozatát Anna Bergerová és Karol Kuna, a Szlovák Nemzeti Felkelés résztvevői, Živodar Tvarožek antifasiszta harcos és Peter Murdza antikommunista ellenálló kapták a demokráciáért és annak fejlődéséért, az emberi jogokért és szabadságjogokért, valamint azok védelméért szerzett rendkívüli érdemeikért. Mind a négy kitüntetett in memoriam kapta a díjat.
A tudományok területéről Lívia Ludhová fizikust és geológust, Anatolij Dvurečenskij matematikust, Juraj Sipko közgazdászt díjazták a Ľudovít Štúr érdemrend II. fokozatával a tudomány és technológia terén való fejlődéséért szerzett rendkívüli érdemeiért, Szlovákia jó hírnevének terjesztéséért.
Az elnök Ľudovít Štúr érdemrend III. fokozatával Vlasta Hudecová énektanárnőt tüntette ki az ország kultúrájának fejlesztéséért szerzett kivételes érdemeiért. Miroslav Kozák matematika-kémia szakos tanár Szlovákia fejlődéséért az oktatás területén szerzett rendkívüli érdemeiért vehette át az érdemrend III. fokozatát, illetve ebben a díjban részesült még Jana Pekarovičová szlováknyelv-tanár, a Studia Academica Slovaca igazgatója. Az államfő a Ľudovít Štúr érdemrend III. fokozatát im memoriam Jozef Psotka hegymászónak adományozta a sport területén szerzett rendkívüli érdemeiért.
Pellegrini a Szlovák Köztársaság kulturális fejlődéséért szerzett kivételes érdemeiért Juraj Kukur színésznek ítélte oda a Pribina kereszt első fokozatát. Az érdemrendet in memoriam Alfred Piffl építész, műemlékvédő, pedagógus és régész megkapta Szlovákia kulturális fejlődéséért szerzett rendkívüli érdemeiért.
A Pribina kereszt második fokozatát Eva Kowalská történész vehette át, míg in memoriam Ján Michálek etnológusnak ítélték oda – mindketten Szlovákia kulturális fejlődésében szerzett rendkívüli érdemeikért.
***
Oláh Zoltán 1931. április 27-én született Komáromban, a pozsonyi Comenius Egyetem Orvosi Karán 1956-ban diplomázott.
Az Orvostudományi Kar Anatómiai Intézetében eltöltött rövid idő után (1956-1957) az Orvostudományi Kar Szemészeti Klinikájára került, ahol 1957-től 1968-ig tanársegédként, majd docensként (1969-1976) dolgozott. 1968-tól 1974-ig a túrócszentmártoni Orvostudományi Kar Szemészeti Klinikájának megbízott vezetője is volt.
1976-ban a Károly Egyetem Orvosi Karának Szemészeti Tanszékének vezetői posztjára került és az I. számú Egyetemi Kórház és a pozsonyi Szemészeti Kar Szemészeti Osztályának vezetője lett. Az elnök 1981-ben a szemészet rendes egyetemi tanárává nevezte ki. Ezt a tisztséget 1997-ig töltötte be, majd a Károly Egyetem Orvostudományi Karának Szemészeti Tanszékének professzora, 2007 óta pedig professor emeritus.
Tagja volt a Szlovák Szemészeti Társaságnak, amelyet később vezetett, és a világ számos rangos tudományos intézetében dolgozott. Prof. MUDr. Oláh Zoltán, DrSc. a szemészeti mikrosebészet egyik megalapozója volt, különösen a szürkehályogsebészet és az intraokuláris lencse beültetés, a zöldhályog műtétek, a bonyolultabb szemsérülések, a retina leválás és az intraokuláris daganatok terén elért újítások terén. Úttörő szerepet játszott a lézeres sebészet és a számítógépes technológia bevezetésében a mindennapi gyakorlatba.
Több mint 450 előadást tartott hazai és nemzetközi fórumokon, és 261 tudományos cikket publikált. Számos egyetemi és középiskolai tankönyv szerzője vagy társszerzője. Számos kitüntetést kapott, 2017-ben a Szlovák Orvosi Társaság javaslatára a Szlovák Orvosi Hírességek Csarnokába is bekerült.
SZE/Felvidék.ma/TASR
Forrás:felvidek.ma
Tovább a cikkre »