Tisztább, rendezettebb lesz a Bodrog és a Tisza partja

Tisztább, rendezettebb lesz a Bodrog és a Tisza partja

A FloodBOTI, Magyarország és Szlovákia közötti, határon átnyúló projekt a két ország együttműködésével nagyban hozzájárul a Bodrog és a Tisza folyók térségének rendezéséhez. A projekt keretében megvalósuló munkák segíthetnek az árvíz elleni küzdelemben, a klimatikus kihívások mérséklésében. Magukba foglalják többek között a folyómedrek megtisztítását és újabb zsilipkapuk építését is. Erről Henrieta Kiraľvargová, a Kassa megyei Térségfejlesztési Ügynökség civil szervezet munkatársa tájékoztatta a TASR hírügynökséget.

„Célunk, hogy megújítsuk a folyók árterét, a mocsarakat, lápokat, amelyek segítik a folyóvizek megtartását, a biodiverzitást és Szlovákia és Magyarország területén a természeti környezet stabilitását. A projekt hozzájárul az árvízvédelemhez és az itt levő különleges természet megóvásához is” – magyarázta azzal, hogy a projektet az Európai Unió támogatja a Magyarország-Szlovákia 2021-2027-es Interreg program keretében, összességében 1,12 millió euró értékben.

A munkák idején szlovák oldalon a Szlovák Vízgazdálkodási Vállalat 20 kilométeres szakaszon megtisztítja a Bodrog holtágát az invazív, azaz más, őshonos növényeket veszélyeztető növényektől,

megépítenek két zsilipkaput az Öreg-Bodrogon és felújítanak további egyet, amely hozzájárul Bodrogszög és Bodrogszerdahely között a víz akadálymentes áramlásához.

Hírdetés

Az ügynökség pedig két alkalommal megszervezi a Bodrog folyó tisztítását, 15 alkalommal ismeretterjesztő rendezvényt szervez az iskolás ifjúság részére, öt előadást a folyó menti községek lakói számára, további két nyilvános, úgynevezett öko-napot, amelynek témája a környezetvédelem és a helyes hulladékgazdálkodás lesz.

A magyar partner feladata lesz a rétek, legelők, vízpartok megújítása,  őshonos fák kiültetése, az invazív növények eltávolítása és a Tisza déli részén a mocsarak, lápok revitalizációja.

A FloodBOTI elnevezésű projektet az Észak-magyarországi Vízgazdálkodási Igazgatóság, a Szlovák Vízgazdálkodási Vállalat és a Kassa megyei Térségfejlesztési Ügynökség közösen valósítja meg 2026 végéig.

BM/Teraz.sk/Felvidék.ma


Forrás:felvidek.ma
Tovább a cikkre »