Thököly Imre személyes példája világít rá a magyarok és szlovákok múltjának oszthatatlanságára

Thököly Imre személyes példája világít rá a magyarok és szlovákok múltjának oszthatatlanságára

Thököly Imre személyes példája világít rá a magyarok és szlovákok múltjának oszthatatlanságára – jelentette ki Magyar Levente, miniszterhelyettes a felvidéki Késmárkon, ahol köszöntőt mondott Thököly Imre fejedelem lovasszobrának ünnepélyes felavatásán hétfőn.

A magyar miniszterhelyettes a kelet-szlovákiai városban, a Vár téren elhelyezett szobor előtt a magyarok és a szlovákok közös történelméről, közös megpróbáltatásairól, küzdelmeiről és sorsközösségéről beszélt.

„Ez a szoboravatás a legtisztábban fejezi ki magyarok és szlovákok elválaszthatatlan összetartozását” – fogalmazott Magyar Levente. A több, mint ezeréves magyar királyságot a magyarok, a szlovákok és más nemzetiségek közös hazájaként jellemezve rámutatott: a magyar és a szlovák nép vállvetve küzdötte végig majd az egész történelmét a közös ellenségek ellen, s végül az összes hódítónak beletört a bicskája az itt élők szabadságszeretetébe.

„Lehet, hogy utóbb, mint előbb, de a bennünket leigázni törekvő világbirodalmak egytől egyig megsemmisültek, mi pedig itt vagyunk önálló, erősödő és büszke nemzetekként” – világított rá Magyar Levente.

Hírdetés

Emlékeztetett: Thököly Imre szlovák többségű vidéken született, seregeinek jelentős részét szlovákok adták. Hozzáfűzte: a magyar és a szlovák jobbágy, akinek otthonát a császári csapatok felforgatták, ugyanazt a keserűséget érezte. „A 17-ik század vége felé is a békés, szabad élet vágya egyesített bennünket, magyarokat és szlovákokat a kuruc eszmében, Thököly vezérlete alatt” – jelentette ki Magyar Levente.

„Most, amikor a szomszédban háború dúl, talán jobban tudjuk majd értékelni a békét és azt is, hogy elődeink mekkora áldozatot hoztak a maguk fegyveres küzdelmének felvállalásával, amivel azt a kiváltságot biztosították számunkra, hogy nekünk ma nem vérontás árán kell megvédenünk szabadságunkat” – fogalmazott Magyar Levente.

Thököly Imre fejedelem bronz lovasszobrát az arról született megállapodás értelmében Magyarország kassai főkonzulátusa készíttette, Késmárk városa a szobor talapzatának elkészítését és a műalkotás környezetének rendbetételét vállalta.

Magyar Levente a szobor leleplezése után meglátogatta a késmárki vár kiállítótermében berendezett Thököly-kiállítást, majd a várudvaron megtekintette a Fábry Zoltán szakközépiskolának a magyar kormány támogatásából vásárolt mozgó konyháját, végül pedig megkoszorúzta Thököly Imre sírját a helyi evangélikus templomban.

(MTI/Felvidék.ma)


Forrás:felvidek.ma
Tovább a cikkre »