Miközben a nyugati sajtó, többek között a német is, a konzervatív kormányok „politikai stílusával” magyarázzák a közép-európai országok gazdasági problémáit, az eddig baloldali-progresszív kormány által vezetett Németország egyre mélyebb válságba süllyed. Az új tünet már a statisztikákon látszik. A-es esztendő minden jel szerint a második olyan év, amikor a Volkswagen képtelen visszaszerezni az egykor viselt „világ legnagyobb autógyártója” címet. Sőt, az első helyezettől közel egymillió autóval marad le. Ennyit a politikai stílusról. Nézzük a gazdasági tényeket.
A világ legnagyobb autógyártója címért néhány évvel ezelőtt nagyon szoros harc folyt a német Volkswagen konszern és a japán Toyota között. A friss adatok szerint a VW tavaly 9 027 400 darab autót értékesített, ami 2,3 százalékos visszaesés az előző évhez képest. Ez hivatalos adat.
A Toyota esetében még nincs végleges hivatalos szám, ám november végéig már sikerült eladnia 9 857 938 darab autót, így nagyon valószínű, hogy a japán cég 10 milliónál is több autó eladásával fogja megnyerni a versenyt.
A különbség így közel 1 millió eladott autó a 2024-es évben. Elemzők már temetik a VW világelsőségét, a trend azt mutatja, hogy a német gyár jó ideig nem fogja tudni megfordítani a helyzetet. Elnézve a német gazdaság állapotát, rajta kívül álló okok is gúzsba kötik, így a helyzet jóval siralmasabb, mint első tűnhet.
Annyit talán még érdemes kiemelni, hogy 2016 és 2019 között a VW kicsivel vezetett a Toyota előtt az éves eladások számát tekintve. Aztán jött a válság, a koronavírus, mindkét autógyár eladásai megzuhantak, de a Toyota korábban és nagyobb előnnyel tért magához.
Hosszú lejtmenet
2019-ben a kínai autópiac telítődött, a VW eladásai megzuhantak. A németek az elektromos autókkal próbáltak új piaci részesedésre szert tenni, de Kína évek alatt megfordította az erőviszonyokat. Ma már a kínai autók nem a Távol-Keleten, hanem a Volkswagen otthonában, Európában versenyeznek a német gyárral.
Az orosz-ukrán háború már csak olaj volt az egyébként nagy lángon égő tűzre. Jött orosz nyersanyagokról való leválás, jöttek a szankciók, mindez a német nehézipar és vegyipar megroppanásához vezetett.
Jelenleg Kínában a Volkswagen még mindig a legnagyobb részesedéssel bír a belsőégésű motor hajtotta autók terén, de ez a részesedés rohamtempóban zsugorodik.
A Volkswagen 2019-ben a teljes kínai autópiac 15 százalékát uralta. A japán Toyota ekkor 8 százalékkal dolgozott, a kínai BYD pedig mindössze 1,8 százalékkal. 2024 év elején a Volkswagen már csak a kínai piac 10,3 százalékát tartotta kézben, és második helyen 9,4 százalékkal már a BYD állt, Toyota pedig 7 százalékkal visszacsúszott a második helyre.
Kínában az elektromos és plug-in hybrid autók a piac felét teszik ki. És miközben a Volswagen túlságosan drága modelljeiből csak 2,9 millió darab fogyott 2024-ben, a BYD elektromos vagy részben elektromos gépkocsijaiból 4 millió darab kelt el.
A Volkswagen próbál magához térni, ám nem sok sikerrel. Igaz, más autógyártók teljes pozíciójukat felszámolták Kínában, mert nem bírták az árversenyt. Ilyen volt például a Stellantis (Peugeot-Fiat-Opel).
Vannak lecsúszó márkák, például az Audi. Bezzeg a Škoda..!
A 2024-es év egyes márkák számára tele volt kudarcokkal. Az Audi például 11,8 százalékkal kevesebb autót értékesített tavaly, mint 2023-ban. 1,7 millió eladott autójával az Audi mesze lemarad a BMW-től vagy a Mercedestől (mindkét márka eladási mennyisége 2,4 millió darab volt tavaly).
Az Audi esetében a problémákat nem Kínával magyarázzák, hanem azzal, hogy a márka a következő években jelentősen át akarja alakítani a gyártási portfólióját, és legalább 20 modellel akar kirukkolni az előttünk álló két éven belül. Az ilyen ambiciózus tervek értelemszerűen az eladási adatok átmeneti visszaesését okozzák.
Ugyanakkor a helyzet mégiscsak katasztrofális, mert a Volkswagen legjövedelmezőbb márkái kerültek a legnagyobb kátyúba: Audi, Bentley, Lamborgini. De visszaestek a Porsche eladási adatai is – Kínában például több mint negyedével zuhantak meg az értékesítések.
Nem úgy a csehországi Škoda esetében. A Škoda és a Seat/Cupra márkák továbbra is állják a sarat, és növelték piaci részesedésüket. A két márka tavaly 7-7százalékkal tudta növelni árbevételét.
A Volkswagen márka iránti kereslet is csökkent, de csak enyhén (1,4 százalékkal).
Bár a Handelsblatt közlése szerint túl nagy éves, adózás utáni nyereségre a VW részvényesei nem számíthatnak, még a drasztikus megtakarítási (megszorító) intézkedések után sem. A konkrét számok – amelyek várhatóan nagyot fognak szólni – március 11-én hozzák nyilvánosságra.
Körkép.sk
Nyitókép forrása: pixabay.com
Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »