Teljes a káosz a hulladékkezelés terén az önkormányzatoknál

Teljes a káosz a hulladékkezelés terén az önkormányzatoknál

Teljes a káosz a hulladékkezelés terén az önkormányzatoknál Vataščin Péter2024. 12. 13., p – 09:42 Nemeshodos |

2025. január 1-jétől lépett volna hatályba a hulladék-elhelyezésről szóló rendelet, amely alapján köteleznék az önkormányzatokat a mechanikai-biológiai hulladékkezelés (mechanicko-biologická úprava odpadov, MBÚ) bevezetésére. Úgy tűnik azonban, a kormány utolsó pillanatban hozott döntése miatt ez elmarad.

A mechanikai-biológiai hulladékkezelés az osztályozatlan települési hulladék és az egyéb – szelektív – eljárások után keletkező maradék hulladék kezelésére szolgál. Kombinálja az osztályozási, dúsítási eljárásokat az olyan biológiai eljárásokkal, mint a komposztálás, az anaerob erjesztés és a biológiai szárítás. Célja a hulladék környezeti veszélyességének, térfogatának és tömegének csökkentése. Hatékony módja annak, hogy a szétbomló-szétoszló hulladéktól megszabadítsák a szemétlerakókat, komposztálás és energetikai hasznosítás céljával.

Az Európai Unió évek óta kötelezi tagországait az ilyenfajta hulladékkezelés bevezetésére. Szlovákiának eredetileg 2021-ben kellett volna ezt bevezeteni, de nem sikerült. A határidőt elhalasztották 2025 január 1-re. 

A polgármesterek sem tudnak eligazodni

Ki kell emelni, hogy a mechanikai-biológiai hulladékkezelés jelentős szemetdíjemeléssel jár. A kormány azonban 2024 november 13-án hatályon kívül helyezte az eredetileg jóváhagyott díjrendeletet és eltörölte a hulladéklerakási díjak emelését. Erről kérdeztük Balódi Lászlót, a Csallóközi Városok és Falvak Társulásának elnökét: 

„Teljes a káosz a hulladékkezelés terén az önkormányzatoknál, sajnos magunknak kell rájönni, hogyan tovább. Folyamatosan ülésezünk, egymást hívjuk a polgármesterekkel. Nem tudunk kigabalyodni abból, mit akart ezzel a lépéssel a kormány. Az utolsó pillanatokban hozott módosítás majdhogynem lehetetlenné tette, hogy a városok időben kiadják a 2025-re vonatkozó általános, kötelező érvényű rendeletet a hulladékdíjak mértékéről. 

A rendeletet ki kell függeszteni legkevesebb 15 napra a község hivatali hirdetőtáblájára, majd a képviselő-testületi ülésen a képvislők szavaznak erről, ezt követően újra kifüggesztik. Ha nem emelkedik jogerőre december 31-ig, akkor érvénytelen a következő évre. A rendeletet ugyanis év közben nem lehet módosítani.

Felkészültek, de hiába

Balódi László aláhúzta, a 2024-es év arról szólt, hogy az önkormányzatok nagy része felkészült, elfogadta a mechanikai-biológiai hulladékkezelés bevezetését. Szlovákiában közel 3000 önkormányzat van, mindenki kiemelten foglalkozott a témával. Sokan már közbeszerzést írtak ki a vállalkozók számára, a polgárok által fizetendő díjakkal foglalkoztak, tanulmányokat készítettek az üggyel kapcsolatban. 

A Dunaszerdahelyi járás 67 községéből több mint 40-ben a Kosit kft. kassai cég szállítja el a hulladékot, amely az önkormányzatoknak tonnánként 55 euró plusz áfába kerül az év végéig. Ez alapján számolják ki az egy főre eső éves szemétdíjat a települések. Az új hulladékgazdálkodási rendszer előkészítéseként új technológiát kellett vásárolni a szemételszállító cégeknek, ezek a plusz költségek az önkormányzatokat, majd végső soron a lakosokat terhelik. Ennek értelmében a Kosit kft. is új szerződéseket készített elő és emelte a hulladékelszállítás díját, 134 euróra. 

„Az önkormányzatok készültek a mechanikai-biológiai hulladékkezelés bevezetésére, ebben a módban működtek egészen addig, amíg a parlamentben meg nem született a döntés. A novemberi döntés után azonban a határidőt elhalasztották két évvel, 2027. január 1-jétől vezetik majd be az MBH-t” 

– tette hozzá a Csallóközi Városok és Falvak Társulásának elnöke.

Kapcsolódó cikkünk Nagymegyer |

2025-ben 7 euróval emelkedik a szemétdíj összege Nagymegyeren. A képviselő-testület döntése értelmében a jelenlegi 32,90 euró helyett jövőre már 39,90 eurót kell fizetnie a helyieknek.

Hírdetés

A képviselő-testületi ülés néhány perccel a meghirdetett időpont után kezdődött és a 13 képviselőből csupán 10-en vettek részt rajta. 6 igen szavazat elég volt ahhoz, hogy megszavazzák a legújabb hulladékszállítási illetéket. A végső javaslattal a pénzügyi bizottság állt elő, amelyben az egy lakosra jutó 2024-es illetéket, a 32,90 eurót 2025-re 39,90 euróban állapították meg. A nagymegyeri lakosok szemétdíja tehát még jövőre sem éri majd el a 40 eurót, nem úgy, ahogy a környező településeken, ahol 2025-től a 40-50 eurót is meghaladják.

A szemétdíj árának kiszámítását a hivatal munkatársai végezték el, melyet adatokkal alátámasztva prezentáltak is a testület előtt. Fabulya Gabriela, a pénzügyi szakosztály adóügyi alosztályának osztályvezetője a TSM Kft. városi cég által megjelölt, hulladékgazdálkodásra szánt összeg alapján számolta ki. Ezt a TSM Kft. a 2025-ös évre 668 603 euróban határozta meg.

Néhányan nem értettek egyet

A hivatal munkatársainak számítása szerint ez a nagymegyeri lakosságra lebontva személyenként 50,85 eurót, míg a vállalkozóknál literenként 0,40 euró éves díjat jelent. Több képviselő, köztük Balázs Péter és Varga Albin is kifejezte nemtetszését az összeg hallatán. Nehezményezték, hogy a vállalkozóknak nem emelnek, csak a lakosoknak.

Pivoda Krisztina, az önkormányzat építészeti, városfejlesztési és környezetvédelmi szakosztályának osztályvezetője elmondta, hogy ez azért van, mert az állam a vállalkozók kiadásait nem emelte, ezért itt nem találták indokoltnak az emelést.

Varga Albin képviselő, a pénzügyi és városi vagyonkezelő bizottság elnöke a bizottság előzetes ülésén bemutatott egy javaslatot, melyben a vállalkozókat is érintené az emelés, az éves szemétszállítás díját pedig 39,90 euróban határoznák meg. A 70 év felettiek és a súlyosan egészségkárosodott igazolvánnyal (ZŤP) rendelkező személyek pedig 25 százalék kedvezményt kapnának. Pivoda Krisztina kijelentette, hogy ez semmiképp nem lesz elegendő, és nem javasolja ennek az összegnek az elfogadását. 

„A kolléganőkkel kiszámoltunk négy alternatívát, amit előzetesen meg is kaptak a képviselők. A 39,90 euró nem lesz elegendő arra, hogy lefedje a bevételi és a kiadási oldalt, amit a 668 603 euró takar”

 – hangsúlyozta a hivatal munkatársa.

Hasraütésszerű számok?

Csémi István képviselő a TSM Kft. által megjelölt összeget és azok részösszegeit firtatta azt állítva, hogy ezek csupán hasraütésszerű számok és semmi nem indokolja, hogy 3 százaléknál nagyobb mértékben emelkedjen a szemétdíj. Határozottan azt javasolta, hogy ne fogadja el a testület a hivatal által kidolgozott árakat és lehetőség szerint mihamarabb vezessék be a mérés alapú díjfizetést, mert az lenne a legigazságosabb. Nehezményezte, hogy a TSM Kft. ügyvezetője, akinek az adataira a hivatal kiindulási alapként hivatkozott, ismételten távol maradt az üléstől.

Néveri Sándor képviselő szerint az alacsony szemétdíj arra motivál, hogy az emberek ne osztályozzanak és a súlyalapú illetékfizetés sem megoldás a problémára, legalábbis nem rövid távon. Állítása szerint ez a rendszer csupán olyan országokban működik jól, ahol az emberek nem a pénz, hanem a tudatosság miatt szelektálnak. Szlovákia még nem tart ott, ahol az európai átlag. 

„Nincs meg a megfelelő infrastruktúra ehhez, nem vagyunk jól berendezkedve és vannak hiányosságok. Kezdjünk tehát el gazdálkodni, hogy beruházhassunk rá, ehhez viszont a 32-39 euró biztosan kevés lesz”

 – fogalmazta meg véleményét Néveri Sándor.

Hatan támogatták

Pongrácz Kálmán képviselő egy két évvel ezelőtti hasonló diskurzust elevenített fel, ami után végül túl kevés összeget szavaztak meg. Kijelentette, hogy akkor is alacsonyabb összeggel számoltak, mint amennyire szükség lett volna. Tény, hogy a város összlakosságának negyede nem fizet szemétdíjat, vagy a kedvezményes sávba esik, ami pluszköltséget termel, és úgy látja ezt, a költséget a fizikai és természetes személyekkel fizettetik meg. Véleménye szerint a szemétgazdálkodásból is részt kell vállalnia azoknak, akik a helyi termálfürdő turistaforgalmából hasznot húznak.

Hangsúlyozta, hogy Nagymegyeren azért lehet még mindig olcsóbb a hulladékszállítás, mert egy városi Kft. végzi a szükséges munkát. Prezentált számadataiban összehasonlította a régióban legnépszerűbb hulladékkezelési vállalat árait a TSM Kft. áraival, ezzel bizonyítva, hogy a TSM Kft.-nél jóval olcsóbb összegek szerepelnek.

A szavazást megelőzően a munkaelnökség nem a hivatal által előkészített, hanem a módosított javaslatot fogadott el 39,90 euróval, mégpedig 6 igen, 3 nem szavazattal és 1 tartózkodással.

Már jócskán 50 euró felett

A káosz eredményeképp a szemetet elszállító cég a korábban kiadott, módosított szerződéseket visszavonta. Értelemszerűen az önkormányzatok Szlovákiában mindenhol megemelik a hulladékelszállítás díját. „Az emelés azért van, mert januártól az áfa 23 százalékra emelkedik, bizonytalanság uralkodik az önkormányzatoknál, nagy kérdés a zöldhulladék kezelése is, melynek összegyűjtése és elhordása egy speciális komposztáló telephelyre szintén megemeli a költségeket. További árbefolyásoló tényező a textilhulladék kérdése, amely gyűjtése 2025 januárjától lesz kötelező, és amely nem kerülhet bele a kommunális hulladékba. Az önkormányzatoknak erre a célra külön konténereket kell vásárolniuk, anélkül, hogy pénzt kapnának és a kormány előírásai is pontatlanok. A textilhulladék elhordása 380-400 euró per tonna áron mozog jelenleg” – folytatta Balódi László.

Nemeshodoson a fizikai személyek a jelenlegi 38 euró helyett 2025-ben már 55 eurót fognak fizetni. Ez hasonlóan érvényes több Dunaszerdahelyi járásbeli településre is. A Felső-Csallóközi falvakban ez az összeg akár 70 euró is lehet. 

A tényleges kiadások 60,40 – 64,50 euró között mozoghatnak, amit még befolyásolhatnak különböző tényezők, mint például a bérköltségek és üzemanyagárak növekedése. Az önkormányzatok igyekeznek majd az év során különböző módon ösztönözni a lakosokat, hogy minél kevesebb hulladékot termeljenek, ezzel nemcsak a környezetünket óvjuk, hanem bizonyára a pénztárcánkat is.


Forrás:ujszo.com
Tovább a cikkre »