Szuverenista külpolitikát, a V4 megerősítését ígérik Ficóék

Szuverenista külpolitikát, a V4 megerősítését ígérik Ficóék

A hétfőn elfogadott kormányprogram kül- és európai politikai fejezetét összegeztük.

A kormányprogram külpolitikai fejezete általános célkitűzésként leszögezi, hogy a kabinet „szuverén és aktív” külpolitikát folytat majd, következetesen törekszik a szlovák nemzeti-állami érdekek képviseletére, határozottan reagál a globális biztonságot fenyegető kihívásokra, mint a terrorizmus, a katonai konfliktusok és az illegális migráció.

Szlovákia van az első helyen

A programnyilatkozat hangsúlyozza, a kormány Szlovákia európai uniós tagságát pótolhatatlanul fontosnak tartja. Az EU, mint „egyedülálló és különleges projekt” elválaszthatatlan Szlovákiától, ezért a kormány arra törekszik, hogy megőrizze az uniós tagságból fakadó előnyöket. Ugyanakkor fenntartja magának a jogot, hogy az uniós szervek működésével szemben kritikákat fogalmazzon meg. A kormány kezdeményezi és támogatja az Európai Unió önálló kül- és külgazdasági politikáját, amellyel egyenlő súlyú partnerségre törekszik az Egyesült Államokkal, visszatér az Európai Unió „békés alapjaihoz” és tiszteletben tartja az egyes tagállamok érdekeit, függetlenül azok nagyságától és gazdasági súlyától.

Elsődleges prioritás a kormány számára a kohéziós alapok adekvát szintjének megőrzése. A kabinet Szlovákia nemzeti érdekeit figyelembe véve határozottan elveti a kötelező migránskvóták bevezetését.

A kormány támogatja az „ambiciózus” uniós klímapolitikai törekvéseket, ha azok nem fenyegetik drasztikusan az EU versenyképességét, és nem vezetnek az uniós polgárok életszínvonalának csökkenéséhez.

Kulcsterület a külgazdasági politika

A kabinet stratégiai kulcsterületként tekint arra, hogy a szlovák külpolitikában meghatározó szerepet kapjanak a külgazdasági szempontok.

Hírdetés

A kormányprogram leszögezi, Szlovákia továbbra is a NATO „megbízható és szolidáris” szövetségese marad. Szlovákia a 2028-29-es időszakra megcélozza az ENSZ Biztonsági Tanácsának nem állandó tagságát.

Elmélyíteni a visegrádi együttműködést

A dokumentum aláhúzza, a hatékony és kölcsönös előnyös együttműködés, amelyet a V4-es formátum jelent, megkerülhetetlenül fontos a közös érdekek képviseletében és a válsághelyzetek kezelésében. A kormány ezért minden olyan kezdeményezést támogat, amelyek elmélyítik Szlovákia kapcsolatát Csehországgal, Lengyelországgal és Magyarországgal. Fontosnak tartják a Szlovákia és Csehország közötti bizalmas kapcsolat megőrzését. A nyilatkozat egyúttal leszögezi, elfogadhatatlan, hogy a visegrádi négyeket megosztó kérdések, amilyen az ukrajnai háború megítélése, veszélyeztessék a kölcsönös baráti kapcsolatokat és a regionális érdekek összehangolását az európai politikában.

A kormány, a 2016 és 2020 között kialakult legjobb gyakorlatot kívánja folytatni a Szlovákiában élő magyar kisebbség vonatkozásában és a magyarországi szlovákokkal való kapcsolattartásban.

Mielőbbi béke Ukrajnában

A kabinet tudatosítja, milyen veszélyekkel jár Szlovákiára nézve az ukrajnai háború elhúzódása. Ezért támogat minden olyan kezdeményezést, amely a harcok azonnali befejezésére és a konfliktus diplomáciai rendezésére irányul a nemzetközi joggal összehangban.

A kormány fenntartja Ukrajna humanitárius célú megsegítését, de kormányzati szinten nem folytatja Kijev katonai támogatását. Szorgalmazza a szlovák cégek bevonását Ukrajna újjáépítésébe.

A kormány az egyes államok ellen hozott szankciók támogatását elsődlegesen ahhoz köti, hogy azok összhangban vannak-e Szlovákia polgárainak szociális és gazdasági érdekeivel, illetve a hatásvizsgálatok mennyire támasztják alá a szankciók által kitűzött célt.

Figyelembe véve a geopolitikai átalakulásokat és a világgazdaság erőközpontjának áttolódását az indiai- és a csendes-óceáni térségbe, hangsúlyos cél a diplomáciai és a külgazdasági kapcsolatok erősítése a régió országaival. A nyilatkozat leszögezi, hogy a kormány a globális dél országaival is a kapcsolatok elmélyítésére törekszik, egyúttal a konfliktus kiterjedésének veszélye miatt minden olyan erőfeszítést támogat, amely elősegíti a békés rendezést a Közel-Keleten.


Forrás:ma7.sk
Tovább a cikkre »