A digitalizáció és a szociális segítségnyújtás kapcsolatát vizsgálta az a nemzetközi konferencia, amelyet a Veszprémi Érseki Főiskolán rendeztek március 29-én. Az eseményen százan személyesen, míg közel háromszázan online vett részt.
„Segíteni csak szívvel és lélekkel lehet” – hangsúlyozta Sótonyi Mónika, Veszprém alpolgármestere a konferencia elején. A tanácskozást Sebestyén József, a Veszprémi Érseki Főiskola (VÉF) rektora nyitotta meg, aki beszédében kiemelte: „A személy mindig képes lesz arra, hogy áldozatot hozzon egy másik emberért és hogy istenhittel rendelkezzen. Ezzel szemben az AI erre egyelőre nem képes.” Ez a gondolat rávilágít arra, hogy a digitalizáció előnyei mellett elengedhetetlen az emberi jelenlét és az érzelmi intelligencia szerepe a szociális munkában.
A digitalizáció áldás vagy teher?
A nyitóelőadást Ládonyi Zsuzsanna tanszékvezető (VÉF) tartotta Ember a digitális sodrásban címmel, amelyet Varga István (Pécsi Tudományegyetem) Digitális szociálpedagógia – múlt, jelen, jövő és Tóth Anikó Panna (Debreceni Egyetem) Digitálistechnológia-használat a szociális munkában című előadásai követték.
A konferencia során a szakemberek olyan kulcskérdéseket vitattak meg, mint a munka és magánélet határainak elmosódása, a digitális túltelítettség hatásai és az emberi kapcsolatok jelentősége a szociális segítésben, de szó esett a környezetvédelmi szempontokról is. Felmerült az is, hogy az infokommunikációs technológiák egyre nagyobb szerepet kapnak a szociális munkában, de ezeknek az eszközöknek a használata nem helyettesítheti az emberi érintkezést.
A konferencia szervezői hangsúlyozták, hogy a technológia megfelelő alkalmazása rengeteg lehetőséget rejt magában, legyen szó az online ügyintézésről, a távmunka lehetőségéről vagy az idősek digitális társadalmi integrációjáról. Varga István rámutatott, hogy: „Az online tér segítségével megszűnhet a diszkrimináció, hiszen ott nem látszik a bőrszín vagy a szociális helyzet, csak a képességek.”
A plenáris előadásokat követően a rendezvény öt szekcióban folytatódott, ahol olyan témákat vitattak meg, mint a gyermekvédelem, a Z generáció kihívásai, a szociális munka különböző területei és az oktatás digitalizációja.
A konferencia zárásaként a résztvevők fakultatív szabadidős programokon vehettek részt, ellátogathattak a nemrég megnyílt CODE Digitális Élményközpontba, az Érted Ifjúsági Központba és a Digitális Tudásközpontba is.
További együttműködés
A hiánypótló rendezvény fontos lépést tett a szociális munka digitalizációs kihívásainak és lehetőségeinek feltérképezésében, valamint a területen dolgozó szakemberek számára hasznos tudás biztosításában a jövő szociális segítségnyújtásához. A konferencia pedig folytatódik, hiszen a rendezvény egy sorozat első alkalma volt a négy felsőoktatási intézmény (Veszprémi Érseki Főiskola, Partiumi Keresztény Egyetem, a Pécsi Tudományegyetem Kultúratudományi, Pedagógusképző és Vidékfejlesztési Kar Szociális Tanulmányok Tanszéke és a Debreceni Egyetem Egészségtudományi Kara) közös szervezésében.
A konferencia plenáris előadásairól és a kerekasztal-beszélgetésről készült felvétel ITT megtekinthető.
A konferencia weboldala ITT található.
Forrás és fotó: VÉF
Magyar Kurír
Forrás:magyarkurir.hu
Tovább a cikkre »