Szlovákia felkészült, ha holnap valóban nem jön több orosz gáz Ukrajnán keresztül

Szlovákia felkészült, ha holnap valóban nem jön több orosz gáz Ukrajnán keresztül

Szlovákia előre felkészült arra a lehetőségre, hogy 2025. január 1-jétől valóban leáll az orosz gáz Ukrajnán keresztüli tranzitja; az országf elegendő gáztartalékkal, valamint alternatív szállítási lehetőségekkel rendelkezik a következő évre. Ha 2025 elején nem sikerül megoldást találni az orosz gáztranzit kérdésére, Európának nehéz helyzettel kell szembenéznie a következő téli fűtési szezon előtt – közölte a Szlovák Gazdasági Minisztérium sajtóosztálya.

– mondta Denisa Saková (Hlas-SD) miniszterelnök-helyettes és gazdasági miniszter. Hozzátette, hogy Szlovákia technikailag jól felkészült, nem jön több orosz gáz Ukrajnán keresztül. Az állami SPP vállalat földalatti tározóiban 20 százalékkal több gáz található, mint egy évvel ezelőtt. Az SPP által lekötött tározók töltöttsége ráadásul az év végére elérte a 100 százalékot, ami ebben az időszakban nem szokványos. Az állami gázszolgáltató ezen kívül öt nagy nemzetközi energetikai szállítótól, például a BP-től, az Exxon Mobiltól, a Shelltől, az RWE-től és az ENI-től rendelkezik diverzifikált gázellátási portfólióval.

Elmondta továbbá, hogy a ZSE csoport, amelyhez a ZSE Energia és a Kelet-szlovákiai Energetika is tartozik, július elején megállapodást kötött az Orlen Grouppal főként az Egyesült Államokból származó cseppfolyósított földgáz (LNG) szállításáról. Szlovákia kiépített gázvezeték-hálózattal rendelkezik minden szomszédos országgal, így a földgáz bármely irányból szállítható.

Hírdetés

Figyelmeztetett, hogy az orosz gáz keletről történő tranzitjának leállítása közvetlen pénzügyi hatással lesz Szlovákiára. A nyugatról érkező gáztranzit miatt ugyanis szlovákiai gázvállalatok körülbelül 177 millió euróval többet fizetnek tranzitdíjként. Ez az összeg már tartalmazza azt a körülbelül 90 millió eurós megtakarítást is, amelyet a német tározói díj eltörlésével értek el.

Szlovákia további tízmillió eurót veszít azzal, hogy megszűnnek a harmadik országokba irányuló gáztranzit díjai.

Hangsúlyozta, hogy ez a lépés még nagyobb hatással lesz az európai gazdaságra, amely már most is küzd a magas energiaárakkal. Becslések szerint Ukrajna lépése a gáz, valamint közvetetten az elektromos áram árának emelkedéséhez vezetne Európában. Ez az elkövetkező két évben körülbelül 51 milliárd eurós többletköltséget jelentene a gáz és további 77 milliárd eurót az elektromos energia terén. Ezek a költségek az európai vállalatok és háztartások számláiba épülnének be, ami inflációs nyomást idézne elő, és lassítaná vagy akár teljesen megakadályozná az Európai Központi Bank monetáris politikájának enyhítését.

Teraz.sk


Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »