Szlovákia és Magyarország ugyanazt mondja: fizikai lehetetlenség egyik napról a másikra leválni az orosz kőolajról

Szlovákia és Magyarország ugyanazt mondja: fizikai lehetetlenség egyik napról a másikra leválni az orosz kőolajról

Magyarország nyíltan, Szlovákia kevésbé nyíltan jelezte, hogy nem csatlakoznak az orosz energiaszektor elleni uniós embargós javaslathoz, aminek végleges verzióját Brüsszel  még nem hozta nyilvánosságra. Mindkét ország arra hivatkozik, hogy túlságosan függ az orosz energiaszállítmányoktól ahhoz, hogy egyik napról a másikra lemondjanak róluk.

Brüsszelben jelenleg is zajlanak az egyeztetések az olajembargó kéréséről, valószínűleg szerdán megkezdődnek a hivatalos tárgyalások is. Az energia- és gazdasági miniszterek hétfői rendkívüli ülésén ez a kérdéskör nem került szóba, mert a rubelfizetés volt a fókuszban.

A sajtóba kiszivárgott információk szerint azonban az embargó kivételt vagy mentességet, esetleg hosszabb átmeneti időszakot tenne lehetővé két tagállamnak: Szlovákiának és Magyarországnak. Ha az olajembargó – ahogy azt korábban egyes források sejtették is – az orosz nehézolaj-keverékre vonatkozik majd, akkor Magyarország és Szlovákia finomítóit át kell állítani másfajta kőolajtípusok feldolgozására. Ez a technológiai váltás 2-4 évet is igénybe vehet.

Richard Sulík hétfőn este egyértelműen kijelentette, hogy Szlovákia ki fog tartani a kivétel/mentesség lehetősége mellett.

Szijjártó Péter magyar külgazdasági és külügyminiszter kedden kijelentette, hogy a magyar kormány nem szavaz meg olyan szankciókat, amelyeket ellehetetlenítenék z orosz kőolaj és földgáz magyarországi szállítását, uganis az infrastruktúra helyzetéből fakadóan ez veszélybe sodorná Magyarország energiabiztonságát.

“Mi ezt a kérdést kizárólag a magyar nemzeti érdek szempontjából nézzük. Nem érdekel minket, hogy keleten vagy nyugaton erről mit gondolnak, jót vagy rosszat (…). Ez egy valós ellátásbiztonsági kérdés számunkra, hiszen jelenleg fizikailag lehetetlen az Oroszországból származó kőolaj nélkül működtetni a magyar gazdaságot”

fogalmazott Szijjártó.

A politikai kettősbeszéd talaján szárba szökkent a rosszindulatú liberális elméletgyártás

Hírdetés

Szlovákia álláspontja a kérdésben enyhén szólva is zavaros. A szlovák politika a rubelfizetéssel van többnyire elfoglalva. A liberális média közben igyekszik úgy beállítani a kérdést, mintha az olaj és gázembargónak nem lenne közvetlen hatása a szlovák gazdasága.

A Denník N például “jelentést” akart kikérni  Sulíktól, amely igazolja, hogy a gázembargó gazdasági károkat okozna Szlovákiában. Csak megjegyezzük, hogy a liberális lap azt ugyan ki tudta számolni, hogy Szlovákia az orosz energiaszektor 11. legnagyobb vásárlója – csak azt nem vette figyelembe, hogy a gáz és olaj nagy része tovább megy nyugatra. A gazdasági károk kiszámításához sem kell különösebb számolás: Szlovákia 85 százalékban függ az orosz gáztól és 100 százalékban orosz kőolajtól, és ezek hiánytalan pótlására nem napokra, hanem évekre van szükség. Ha nem fájna a váltás, nyilván a németeknél sem lenne miatt kvázi kormányválság…

Az már csak hab a tortán, hogy olyan összefonódásokat próbálnak sejtetni a cikkben, ami kapcsolatot feltételez a MOL és a gazdasági tárca között a Slovnafton keresztül. (Mintha a saját gazdaságunk tönkretétele ellen állást foglalni csakis külföldi nyomásra lehetne…) Van tehát egyfajta liberális nyomásgyakorlás egy olyan javaslat érdekében, ami nyilvánvalóan szembe megy Szlovákia érdekeinek.

Rubelfizetés és olajembargó – Szlovákia kivárásra játszik

Eduard Heger (OĽANO) olyan félrevezető kijelentéseket tesz, minthogy Szlovákia euróban fog fizetni az orosz gázért, és közben Sulík embargót elutasító álláspontjára pedig nemes egyszerűséggel nem válaszol. Karol Galek gazdasági államtitkár pedig arról beszélt, hogy Szlovákia nem fogja megbüntani az EU egységét a rubelfizetés kapcsán – de nem beszélt az embargó kérdésérőlé.

Rubelfizetés tekintetében az EU-ban is nagy a káosz, ugyanis nincs egyértelmű állásfoglalás arra, hogy az euróban utalt, Gazprombank által rubelre váltott, majd a Gazpromnak elküldött fizetés módszere sérti-e az oroszellenes szankciókat. Magyarul: nem dőlt el, hogy van-e politikai akarat arra, hogy a rubelfizetésre ráfogják, hogy szankciót sért.

Mivel először ezt a kérdéskört járták körbe az uniós ülésen, gyanítható, hogy a tagállamok egy nagy részének ez sürgősebb volt, mint az embargó kérdése. Brüsszel tehát vagy trükközik, hogy a nagyobb dilemma mögé bújtassa az orosz kőolaj kérdését, vagy a két kérdést együtt tárgyalják, és amíg nincs közös álláspont mindkettőre, kvázi nincs egyikre sem.

Szlovákiának először május 20-án kellene “rubelben fizetnie”.

Körkép.sk


Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »