Csodatévő Szent Miklós püspökre emlékeztek december 7-én a nyíregyházi székesegyházban. A szent nem csupán a székesegyház névadója, de a Nyíregyházi Egyházmegye védőszentje is. A templombúcsún, melyre a vármegye több településéről is érkeztek, Szocska A. Ábel megyéspüspök átadta az egyházmegye legrangosabb kitüntetését, a Szent Miklós-díjat egy pap és egy civil munkatársnak.
A nap során megáldották az egyházmegye felújított épületkomplexumát, a Szent Miklós-házat, melynek udvarán közösségi élmény várta az érdeklődőket.
A parókia hívei mellett a Nyíregyházi Egyházmegye intézményeinek vezetőit, dolgozóit is meghívták a székesegyház búcsújára – hiszen Szent Miklós az egész egyházmegye védőszentje is.
Az ünnepre már november vége óta hétköznap esténkénti akatisztosz imádsággal, december 5-én virrasztással készültek.
A templomba huszonhat áldozópap és három diakónus vonult a főpásztor, Szocska Ábel püspök előtt. Jelen voltak az esperesi kerületek esperesei, a nyíregyházi Görögkatolikus Papnevelő Intézet és a Szent Atanáz Görögkatolikus Hittudományi Főiskola elöljárói, oktatói, a parókusok és a helynökök.
A templomhajóban, az ambon elé kihelyezett ikon mellett Halinda Gyula, az egyházmegye ökonómusa mondta a prédikációt. Azokról tanított, akik lehetővé tették az ünneplést: az ősökről, akik fáradhatatlanul követték Szent Miklós életpéldáját. Felhívta ugyanakkor a figyelmet, hogy a fáradtság egyidős az emberrel, és a Szentírásban is szó esik sokszor róla.
Így van ez? Elfáradunk a hitben? Elfáradunk az imában? Elfáradunk a kitartásunkban, a kitűzött célunkban? Sokszor igen. De maga az emberi természetet is viselő Isten Fia is elfárad: Jákob kútjánál leül. Ott találkozik a szamariai asszonnyal.
Kedves testvérek, a fáradtság hozzátartozik az életünkhöz, de ne felejtsük el, hogy ha fáradtak vagyunk, akkor könnyebben föladunk mindent: terveket, célokat, elhatározásokat. A fáradtságban a hivatásunk is gyengül, a fáradtság csalóka, mert mindig valamit kér, aminek az eredményét nem látjuk előre” – fogalmazott Halinda Gyula.
A szent püspök ma is utat mutat: „a látással, a hallással és a kezünknek a helyes használatával előrébb tudnánk mozdítani ezt a világot.
– hangzott el a szentbeszédben.
(A prédikáció teljes terjedelmében ITT olvasható.)
A liturgia végén a főpásztor átadta az egyházmegye legrangosabb kitüntetését, a Szent Miklós-díjat. Minden évben egy paptestvér és egy civil munkatárs kapja meg a hála és köszönet kifejezéseként ezt a díjat: az egyházmegyéért végzett állhatatos, hűséges munka és hivatás elismerése ez.
2024-ben id. Szabó Sándor nyugalmazott áldozópap, valamint Orosz Beáta, a hitoktatási iroda főmunkatársa vehette át a Szent Miklós-ikonnal együtt járó díjat.
Az idén 91 éves Sándor atyának még érettségije előtt dobbant szívébe a hirtelen jött felismerés, hogy bizonyosan pap lesz. Két-két év nyíregyházi püspöki hivatali és nyírturai hitoktatói szolgálat után életének két nagyobb időszakát Pátyodon, később Nyírgyulajban töltötte. A 20 majd 19 év parókiális szolgálat alatt épített a hívekkel egy akaratból Ófehértón templomot, Nyírgyulajban parókiát, valamint létrehozott szociális intézményt, Mária oltalmába ajánlva. Az Isten szeretetére tanított nagyon sok gyermeket a hittanórákon, hittanversenyeken; a hívekkel naponta találkozott, beszélgetett, lelkigyakorlatra, és Krisztussal való találkozásra, az Eucharisztia vételére indította őket – méltatták Szabó Sándor munkásságát.
(A teljes laudáció ITT olvasható.)
Orosz Beáta a Nyíregyházi Egyházmegye Hitoktatási Irodájának főmunkatársa, a kálmánházi egyházközség képviselőtestületének meghatározó tagja. Úgy kíséri figyelemmel a katekéták életét, munkáját, szükség esetén úgy védi érdekeiket, hogy a szeretet és az igazságosság elve lehetőleg mindig érvényesüljön. Munkáját a lelkiismeretes szakmai precizitás és a felszabadult, derűs kreativitás egyaránt jellemzi – hangzott el a díjátadáson.
(A teljes laudáció ITT olvasható.)
Az ünnepség végén Szabó Tamás pasztorális helynök, a székesegyház parókusa köszönte meg a szolgálatokat: a püspöki jelenlétet és a prédikációt.
Az imádságos énekeket a székesegyház kántorai és segítői vezették, több szólamban énekelve.
Végül a főpásztor mirovált, olajkenettel áldott meg mindenkit.
Az agapé és a délután eseményei a felújított, többcélú épületkomplexumban, a Szent Miklós-házban folytatódtak, amelyet a program elején meg is áldottak. Az ilyenkor hagyományos Szent Miklós-udvarában karácsonyi forgatag, finomságok és a gyermekek műsora várta a vendégeket.
Szöveg és fotó: P. Tóth Nóra
Forrás: Nyíregyházi Egyházmegye
Magyar Kurír
Forrás:magyarkurir.hu
Tovább a cikkre »