Székrekedés vagy alvászavar is jelezheti a Parkinson-kórt

Székrekedés vagy alvászavar is jelezheti a Parkinson-kórt

Remegés, apró mozdulatok, merevség, csoszogó járás, székrekedés, depresszió és alvászavar. Kezdeti stádiumban ezzel mutatkozhat meg a Parkinson-kór.

Bár gyógyíthatatlan neurodegeneratív betegségről van szó, jó irányba lehet befolyásolni.

Ez a betegség leggyakrabban 60 éves kor körül jelentkezik, de nem ritka a 40 éves beteg sem. Oka lehet öröklött hajlam, a környezet hatása, a káros anyagok, életmód és még sok minden más. A Parkinson-kórban szenvedőnek összpontosítania kell, hogy meg tudjon mozdulni. Izmai feszültek, merevek. A betegek bizonyos része nyugalmi állapotban is remeg, rendszerint a felső végtag. Sokszor elesik, aprókat lép. Székrekedés, szaglási zavar, depresszió, alvászavar, hallucináció, a szisztolés vérnyomás csökkenése és merevedési zavar jelentkezhet. Oda kell figyelni arra, ha a beteg hirtelen apró betűkkel kezd írni, nehézséget okoz neki a rágás, a nyelés, az artikuláció.

Modern kezelés

Hírdetés

A Parkinson-kór degeneratív betegség, ami azt jelenti, hogy fokozatosan romlik a beteg állapota. Folynak ugyan a kutatások, de még nincs olyan gyógyszer, amely meg tudná gyógyítani a beteget, viszont minél előbb felismerik, annál jobbak a beteg kilátásai. A gyógyszeres kezelés mellett a szlovákiai orvosok már néhány éve alkalmazzák a mély agyi stimulációt, ami azt jelenti, hogy az agyba neurostimulátorral összekötött elektródot vezetnek be – rendszerint a mellkas vagy a has bőre alá –, ami jeleket bocsát ki, amelyeket az agyba továbbítanak, s ezzel leállítják, illetve csökkentik a Parkinson-kór tüneteit kiváltó elektromos kisüléseket. Ezzel a módszerrel jelentősen javítható az életminőség, de a betegség okát nem szünteti meg.

Rendkívül fontos a mozgás

Sokkal jobb helyzetben vannak azok, akik sokat mozognak vagy sportolnak, mint azok, akik nem csinálnak semmit. Kevesebb gyógyszert kell szedniük. A környezetnek is ösztönöznie kell a beteget, hogy olyan mozgást végezzen, ami megemeli a pulzust. Kitűnő módszer erre a tánc vagy az erősítés. Nagyon fontos a rendszeres napi séta. A kéz és a láb mozgásának összehangolása ideális az ilyen betegeknek, mert ha helyesen csinálják, a test izmainak 90 százaléka mozgásba lendül.

Tanácsok a családtagoknak


Forrás:ujszo.com
Tovább a cikkre »