Alig több, mint másfél évtized alatt, 2040-ig megszűnhet a német agrárvállalatok több, mint fele – derült ki a német DZ szövetkezeti bank elemzéséből, amelyről több német hírforrás, köztük a DPA hírügynökség is beszámolt. A megdöbbentő várakozás hátterében szinte kizárólag a jelenlegi és az előző német kormányzatok a gazdákat érintő negatív intézkedései állnak.
Mint ismeretes Németországban már egy hete tartanak a gazdák kormányellenes megmozdulásai, amelyek azután kezdődtek, hogy Olaf Scholz kormánya több, a gazdákat, de nemcsak őket érintő megszorító intézkedést jelentett be a költségvetés terén mutatkozó hiány áthidalásának szükségességét hangoztatva. A szövetségi kormány egyebek mellett eltörölni készül a gazdák által használt naftára vonatkozó – már hetven éve hatályban lévő – adókedvezményt, és egyes esetekben a forgalmi adót is emelni akarja. Mindez már csak „kiegészíti” az elmúlt években az úgynevezett „zöld átállással” indokolt – több ágazatot is érintő – költségtöbbletet valamint az Oroszország elleni szankciók bevezetésének következményeként megemelkedett energiaárakat.
Közben a német költségvetés kiadási oldalára gyakorlatilag folyamatosan emelkedő nyomás nehezedik, legutóbb főként az ukrajnai konfliktus jórészt Németország által is megfizetett költségei, valamint ugyancsak a gazdaság „zöldítéséből” adódó terhek, az energiaárak és nem utolsósorban a masszív bevándorlással összefüggő kiadások miatt. Itt érdemes megemlíteni, hogy Németország körülbelül a felét kell majd kifizesse annak az 50 milliárd eurónak, amit Brüsszel legújabb csomagként a gyakorlatilag csődbement és csak nyugati segélyekből önmagát fenntartó ukrajnai rezsimnek szán.
Hogy a berlini vezetés a brüsszeli uniós bürokraták példáját követve mennyire „érzi” az emberek valós problémáit azt jól mutatja Olaf Scholz szombati nyilatkozata, aki „önmérsékletre és a szélsőségek elkerülésére” szólította fel a német gazdákat, mert mint mondta: „a demokratikus folyamatok és intézmények figyelmen kívül hagyásával mindenki veszíteni fog.” Nos igen, a kérdés már csak az, hogy mennyire lehet demokratikusnak nevezni azt, amikor a vezetés elfelejti, hogy szolgálnia nem pedig az emberek érdekeit figyelmen kívül hagyva uralkodnia kellene. A gazdák egyébként tovább folytatják a tiltakozásukat, hétfőre ismét gazdák ezreit várják Berlinbe.
Forrás:ma7.sk
Tovább a cikkre »