Peter Žiga (HLAS) helyettes házelnök szerint egy Szlovákiában rendezett orosz-ukrán béketárgyalás „történelmi mértékű presztízst” jelentene az ország számára. Kijelentette, hogy Szlovákia minden békekezdeményezést üdvözöl.
Az orosz-ukrán háborúval kapcsolatos esetleges béketárgyalások Szlovákiában történő megtartását a minap Vlagyimir Putyin orosz elnök vetette fel. Jelezte azt is, hogy Oroszországnak Szlovákia, mint helyszín megfelelne, mivel az országra a háború kapcsán semleges államként tekintenek.
Putyin szerint Robert Fico (Smer) kormányfő ajánlotta fel Szlovákiát a jövőbeli béketárgyalások helyszínéül. A szlovák miniszterelnök december 22-én járt hivatalos látogatás keretében Moszkvában.
Žiga Putyin fenti kijelentésére reagált. Azt is kiemelte, hogy egy sikeres béketárgyalás mindkét harcoló fél szenvedésének és károkozásának véget vetne.
Juraj Blanár (Smer) külügyminiszter már óvatosabban fogalmazott. Ő azt nyilatkozta a sajtónak, hogy a „béketárgyalások egy része” valósulhat meg Szlovákiában, ami pozitív előrelépés lenne a háború és a vérontás lezárásában.
Blanár elmondása szerint Szlovákia potenciális szerepéről, mint lehetőségről értesítették az ukrán felet is.
Peter Pellegrini államfő is reagált Putyin szavaira, bár feltűnő, hogy nem béketárgyalásokat emleget. Az elnöki iroda sajtóosztályának nyilatkozata szerint
„Az államfő hosszú ideje beszél az ukrajnai háború lezárásának szükségességéről, és nyilvános fellépései alkalmával felkínálta egy orosz-ukrán csúcstalálkozó Pozsonyban való megszervezésének lehetőségét”
fogalmazott az elnök iroda.
Az ellenzék egy emberként utasítja el Szlovákia ezirányú ambícióját. A PS, az SaS, a Slovensko és a KDH is azt állítja, hogy Robert Fico kormányfő „ellentmondásos lépései” kétségbevonják, hogy alkalmas lenne erre a szerepre. A KDH azt kifogásolja, hogy Fico moszkvai látogatása és annak utózöngéi egy olyan időszakban történtek, amikor Oroszország fokozta a katonai nyomást Ukrajnán.
Azt nehéz megmondani, hogy az ellenzék a békétől tart, vagy attól, hogy Robert Fico kormánya egy béketárgyalás szervezésével külpolitikai sikerre tenne szert. Az ellenzéknek régóta az az egyik fő narratívája, hogy Robert Fico kormánya elszigetelt Európában. Ez persze sem egészben, sem részben nem igaz, ám a narratíva még fenntartható – egy béketárgyalás esetén viszont már nem lenne az. Azt persze egy ellenzéki párt sem meri nyilvánosan kimondani, hogy nem esetleg akarna békét…
Körkép.sk, standard.sk
Nyitókép forrása: SITA/Tomáš Susko
Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »