A szlovák Közlekedési Minisztérium a jövőben lehetőséget kaphat arra, hogy meghatározott légtérszakaszokban korlátozza vagy megtiltsa a polgári repüléseket, ha az szükséges az állatokat érintő fertőző betegségek, például a száj- és körömfájás (RSzKF) terjedésének megakadályozásához. A vonatkozó polgári légiközlekedési törvény módosítását a szlovák parlament csütörtökön második olvasatba utalta.
A minisztérium szerint a jelenlegi, erősen fertőző vírusos száj- és körömfájás-járvány megmutatta, hogy nem mindig lehet csak védelmi vagy biztonsági okokra hivatkozva repülési tilalmat elrendelni. A tervezett módosítás jogi hátteret biztosítana arra, hogy ilyen esetekben is be lehessen vezetni korlátozásokat az érintett légtérben.
A közlekedési tárca emlékeztetett: az állatok fertőző betegségeinek hatása súlyos következményekkel járhat az egyes állatokra, az állatállományra, a gazdákra és a gazdaság egészére nézve. Emellett veszélyt jelenthet a közegészségre és az élelmiszer-biztonságra is.
A repüléstechnika is terjesztheti a fertőzést
A minisztérium külön hangsúlyozta, hogy az ilyen betegségek nem csupán az állatok közötti közvetlen érintkezéssel, illetve az állat és ember közti kapcsolattal terjedhetnek, hanem akár a repüléstechnika révén is továbbjuthatnak más térségekbe. Ezért fontos, hogy a hatóságok megfelelő jogi eszközökkel rendelkezzenek a légi közlekedés azonnali korlátozására.
„Ezek a betegségek – a jegyzékben szereplő kórokozók – gyakran azonnali, szigorú beavatkozást igényelnek, amint megjelennek egy adott térségben. Ezért elengedhetetlen, hogy hatékony korlátozásokkal akadályozzuk meg a terjedésüket – beleértve azt is, hogy ne juthassanak tovább repülőeszközökön keresztül”
fogalmazott a tárca.
Hasonló eljárást ír elő a minisztérium olyan esetekre is, amikor növényi kártevők, növények vagy más fertőzött áruk terjedését kell megfékezni, és emiatt rendkívüli védelmi intézkedések szükségesek.
Betilthatják a polgári légi járatokat a száj- és körömfájás terjedésének megakadályozása érdekében
teraz.sk
Nyitókép: pxhere.com
Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »