Az ünnepeket követően a MOHU Budapest hulladékszállítási dolgozói szervezetten, külön járatrendszerben gyűjtik össze és szállítják el a fővárosban és több agglomerációs településen a kihelyezett fenyőfákat. Aki szabálytalanul szabadul meg a fájától, akár 300 ezre bírságot is kaphat.
Január 6-a, hétfő a keresztény hagyománykörben vízkereszt napja, ami a karácsonyi időszak végét jelenti. Sok család ekkor szedi le a karácsonyfáról a díszeket, majd a kiszolgált fenyőt is kiteszi az otthonából. Ennek kapcsán a Pénzcentrum utánajárt, hogyan kell „jól” kihelyezni a levedlett fenyőt, és mit kockáztatnak azok, akik nem tartják be az erre vonatkozó szabályokat.
Az elmúlt évekhez képest jelentős változás az, hogy idén az FKF Hulladékgazdálkodási Divíziója helyett a hulladékgazdálkodás más szegmenseiben is tevékeny MOHU felelős a fővárosban a fenyőfák elszállításáért. A lapnak küldött válaszukban többe között az alábbiakat írták:
„Az ünnepeket követően a MOHU Budapest hulladékszállítási dolgozói szervezetten, külön járatrendszerben gyűjtik össze és szállítják el a fővárosban és több agglomerációs településen a kihelyezett fenyőfákat. A feladat logisztikai szempontból is komoly kihívás, hiszen becslések szerint évente csak Budapesten mintegy 500-600 ezer tűlevelű kerül ki a fővárosi utcákra, ezt a mennyiséget kell begyűjteni, illetve hasznosítását megoldani. A tapasztalatok szerint vízkereszt után, azaz január 6-át követően kezdődik az igazi kihelyezési dömping, amely általában egy-másfél hónapig tart”
Mint azt hozzátették, a lakosság a fák kihelyezésénél több lehetőség közül is választhat:
A társaság kéri a budapestieket és az agglomerációs településen lakókat, hogy a fenti két megoldás egyikét válasszák, és semmiképpen se dobják el fájukat a közterületeken, mások biztonságát és a közterületek tisztaságát veszélyeztetve ezzel.
A MOHU tájékoztatása szerit a fenyőfajáratok a kiszolgált tűlevelűeket a Fővárosi Hulladékhasznosító Műbe szállítják. A karácsonyfák az aprítást követően, a kommunális hulladékkal történő összekeverésük után, ellenőrzött, ipari körülmények között alkalmasak a környezetkímélő módon történő termikus hasznosításra, így a nagyhatékonyságú, úgynevezett kapcsolt energiatermeléssel több tízezer budapesti háztartás számára biztosítanak környezetbarát távhőt és villamos energiát.
Komoly bírság lehet, ha nem tartjuk be a szabályokat
A vonatkozó rendelet meglehetősen szigorú bírságokat állapít meg arra az esetre, ha szabálytalan módon, akár a közlekedést akadályozva tesszük ki a levitézlett karácsonyfákat.
A bírságok összege nem változott: azok 5 és 50 forint között terjedhetnek, de ha feljelentés nyomán kapnak valakit szabálysértésen, akkor akár egy 300 ezer forintos bírsággal is indíthatja a 2025-ös évet.
Ebből is jól látszik, hogy a karácsonyfákat érdemes tényleg szabályosan letenni a „helyére”, mert nem csak a bírságtól óvjuk meg a tárcánkat, de azt is segítjük, hogy a begyűjtés minél hamarabb végbemehessen – olvasható.
Forrás:infostart.hu
Tovább a cikkre »