Sótonyi Péter: az ország, sőt Európa élelmezése múlhat a száj- és körömfájás megfékezésén

Sótonyi Péter: az ország, sőt Európa élelmezése múlhat a száj- és körömfájás megfékezésén

Sajtótájékoztatót tartottak az Állatorvostudományi Egyetemen a Magyarországon terjedő ragadós száj- és körömfájás-járványról.

A ragadós száj- és körömfájás egy hihetetlenül súlyos, rendkívül gyorsan, akár a szél útján is terjedő, hatalmas gazdasági károkat okozó állatbetegség, amely nem megelőzhető, nem gyógyítható, de még a borzasztó fájdalommal járó tünetek sem enyhíthetők – mondta az Állatorvostudományi Egyetem rektora. Sótonyi Péter professzor hozzátette, hogy

a kisbajcsi szarvasmarhatelep állományának leölése hat napig tartott, a levéli üzemben ez 12 napot fog igénybe venni.

Nagy problémát okoz, hogy a Szigetközben magasan van a talajvíz, márpedig a tetemeket elég mélyre kell ásni ahhoz, hogy a vadállatok ne férjenek hozzájuk, de nem túl mélyre, hogy a fertőzés ne veszélyeztesse a vízkészletet.

Hangsúlyozta, hogy az állatokat nem a hatósági állatorvosok vágják le, hanem húsipari dolgozók, de ők ellenőrzik a munkát, és hatalmas lelki megterhelésnek vannak kitéve, hiszen egy állatorvos nem az állatok elpusztítására, hanem a meggyógyításukra esküdött fel.

A rektor bejelentette, hogy az Állatorvostudományi Egyetemen külön bizottságot hoztak létre a ragadós száj- és körömfájás magyarországi megjelenése miatt. Az összes hallgatónak soron kívüli oktatást szerveztek a betegségről, a negyed- és ötödéves hallgatóik közül pedig 12 óra alatt 150-en önként jelentkeztek arra, hogy szolgálatot vállalnak a vírus kitörésének helyszínén, Győr-Moson-Sopron vármegyében.

A professzor kiemelte, hogy most a fegyelem a legfontosabb. Szerinte nem túlzás, hogy

Hírdetés

a szabályok betartásán az ország, sőt egész Európa élelmezése múlhat.

A gazdasági károk már most is hatalmasak. 150 ezer húsvéti bárány vár eladásra, a kilogrammonkénti áruk 2500 forintról azonnal 1900-ra zuhant, és már ez a viszonylag kicsi piaci szegmens is egymilliárd forintos kárt okozott. Az ázsiai export leállt.

2001-ben Angliában hatmillió állatot kellett leölni, az kétmillió tonnányi tetemet jelent, és ott megszűnt a turizmus, illetve elhalasztották a parlamenti választásokat – idézte fel a rektor.

A helyzet súlyosságát jelzi, hogy a professzor nyolc másik magas rangú egyetemi kollégája társaságában tartotta meg a sajtótájékoztatót, amelyen az is elhangzott, hogy a vírus a vadállományt is veszélyezteti, ezért a vadászatot is korlátozni kell, illetve ott is szükség van a vérminták levételére és vizsgálatára.

„A legnagyobb tragédia az lenne, ha a vaddisznók megfertőződnének, abba belegondolni sem akarok, mert akkor kontrollálhatatlan helyzet alakulhat ki” – fogalmazott az InfoRádióban Sótonyi Péter professzor, az Állatorvostudományi Egyetem rektora.

(A nyitóképen: Fertőtlenítőszert locsol egy védőruhás tűzoltó a járművek kerekeinek fertőtlenítésére használt szövetsávra a csehországi Mosty u Jablunkova és a szlovákiai Svrcinovec településeknél levő határátkelőhely cseh oldalán 2025. március 27-én. A cseh hatóságok fertőtlenítést rendeltek el a Szlovákiával közös határszakasz négy átkelőhelyén a ragadós száj- és körömfájás terjedésének megelőzésére. Az intézkedés értelmében a Szlovákiából és Magyarországról származó haszonállatokat szállító, 3,5 tonna feletti teherjárművek kerekeit és alvázát fertőtleníteni kell az érintett cseh határállomásokon.)


Forrás:infostart.hu
Tovább a cikkre »