Nagyot lépett előre a magyar úszósport Párizsra a tokiói ötkarikás játékokhoz képest, az Úszó Nemzet Program érdemi hatása pedig a következő olimpiai ciklusokra érhet be – mondta az InfoRádióban a szövetségi kapitány, aki külön kiemelte a magyar edzők rendkívül sikeres munkáját.
Magyarország három arany-, egy ezüst- és egy bronzéremmel az ötödik helyen végzett a párizsi olimpia úszóversenyeinek éremtáblázatán, és csak egyetlen európai nemzet, a házigazda Franciaország előzte meg a mieinket. Sós Csaba a párizsi szereplést értékelve azt mondta az InfoRádióban, hogy jelentőset lépett előre a magyar úszóválogatott, de úgy gondolja, hiba lenne abba a hitbe ringatni magunkat, hogy minden tökéletes, és ne lehetne még ennél is jobbnak lenni.
A szövetségi kapitány szerint a nagy sikerek egyik fő velejárója, hogy még inkább megnőnek az elvárások, és úgy is érzi, hogy komoly nyomás nehezedik a magyar úszókra külföldről. Emlékeztetett, hogy Párizsban az Egyesült Államoknak és Ausztráliának négy úszója nyert egyéni olimpiai aranyérmet, Magyarországnak három, Olaszországnak kettő, az éremtáblázatra még felkerülő többi nemzet úszói pedig egyéniben egy-egy aranyat szereztek. Úgy véli, a magyar úszósport sokat fejlődött a tokiói olimpián elért eredményekhez képest, és sok külföldi szakember felteszi neki is azt a kérdést, hogy mi a titok. Mindig azt ismételgeti, hogy nincsen titok, egyszerűen csak kiválóan dolgoznak a magyar edzők. „Ezt nem azért mondom, mert udvarias akarok lenni vagy védeni akarom őket, egész egyszerűen így van.
Az edzőink, szakembereink bármikor képesek újraépíteni egy műhelyt, vagy továbbvinni azt, amit eddig felépítettek.
Ezen a területen nem találok új kihívást. Úgy látom, ez a rendszer nagyon rendben van” – fejtette ki Sós Csaba.
Fontos feladatnak tartja, hogy minél többeket a versenysport felé tudjanak terelni, amiben kiemelt szerepe van az Úszó Nemzet Programnak. Szerinte ez a projekt „rendkívüli eredményekkel kecsegtet”. Mint mondta, van legalább 10-12 olyan sportág Magyarországon, amelyek hasonló rendszerben óriási tehetségeket indítottak az útjukra. „Okosan kell csinálni ezt a programot, mert ebben azért kevesebb a tapasztalatunk. Az a cél, hogy minél több tehetséget találjunk meg, és minél előbb kerüljenek bele ebbe a kiváló rendszerbe, ami évtizedek óta jól működik” – magyarázta.
A következő időszak stratégiájának kidolgozása még folyamatban van a szövetségen belül, amit a szakvezető természetesnek tart, hiszen nemrég ért véget az előző olimpiai ciklus. Mint fogalmazott, sok versenyző számára mérföldkövet jelent egy olimpia vége, hiszen egyesek befejezik az úszást vagy már készülnek karrierjük lezárására. Kapás Boglárka például a decemberi, budapesti rövid pályás világbajnokságon búcsúzik majd. Ugyanakkor közvetlenül az olimpia után mindig vegyes a kép, hiszen vannak olyanok is, akik hosszabb pihenőt tartanak. Ám ezzel együtt sem kell attól tartani, hogy ne jönnének igazi világsztárok az év végi vb-re. Sós Csaba azt mondta,
„meglepően sok világklasszis jelezte a részvételét”, köztük a párizsi ötkarikás játékok egyik legnagyobb sztárja, Léon Marchand, aki négy aranyat nyert a hazai közönség előtt.
Az elmúlt hetekben több átigazolást is bejelentettek idehaza, főleg az FTC volt elemében, hiszen a budapesti egyesület szerződtette Rasovszky Kristófot, Betlehem Dávidot, Németh Nándort és Kovács Benedeket, valamint Plagányi Zsolt mesteredző is csatlakozott a ferencvárosiak szakmai stábjához. Egy-egy ilyen klubváltás akár hosszú kapcsolatokat is felbonthat, például a Párizsban aranyérmes Rasovszky Kristóf már nem Szokolai László irányításával készül. Sós Csaba úgy fogalmazott, általában nem szokta kommentálni az átigazolásokat, mert szövetségi kapitányként nincs is ezzel dolga, neki a válogatott összeállítása a feladata. „Nekem teljesen mindegy, hogy kék, zöld vagy fekete trikó van-e valakin” – jegyezte meg a szakvezető.
Ugyanakkor nem akarta megkerülni a kérdést, és kiemelte, hogy az említett versenyzőket kivétel nélkül rendkívül nagy tudású és felkészült edzők nevelték. Hozzátette azt is, hogy a nevelőegyesületek rengeteg pénzt, energiát, fáradságot öltek bele ezeknek a tehetségeknek a felkészítésébe. Sós Csaba szerint a legtöbb esetben nem érinti jól az edzőket, amikor el kell engedniük egy-egy versenyzőjük kezét, de rögtön megjegyezte, hogy Rasovszky Kristóf nem azért fejezte be a közös munkát Szokolai Lászlóval, mert megtört volna közöttük a kapcsolat. Egyszerűen arról van szó, hogy az olimpiai bajnok megnősült, és a feleségével úgy döntöttek, hogy Budapestre költöznek. A szövetségi kapitány szerint teljesen érthető, hogy nem akar naponta átutazni Veszprémbe, ahol eddig készült a Balaton Úszó Klub színeiben.
Mint mondta, mindenkinek a szíve joga eldönteni, hogy hová igazol. Sós Csaba hangsúlyozta:
minden tiszteletet megérdemelnek a nevelőklubok, de a legprofibb körülményeket a nagyobb egyesületek tudják biztosítani, azt pedig egyáltalán nem bánja, hogy „most már azért az úszók is kezdenek elég jól keresni”.
A jelenleg is zajló, pénzdíjas világkupa-sorozatban mégsem szerepel egyetlen magyar úszó sem, aminek a szövetségi kapitány tájékoztatása szerint az az oka, hogy az olimpia és a decemberi rövid pályás vb között szükségük van némi pihenőre versenyzőinknek. Emlékeztetett, hogy idén nagymedencés vb-t és Eb-t is rendeztek, nagyon sűrű volt a versenynaptár, miközben azt sem lehet figyelmen kívül hagyni, hogy az olimpiát megelőző hónapokat óriási feszültségben és stresszben élték meg az úszók, így megérdemlik, hogy „vegyenek legalább három levegőt” az év végi, budapesti vb előtt.
Sós Csaba hozzátette: a legtöbben csak a versenyzőt látják az úszókban, pedig nekik is van magánéletük, néha lazítaniuk kell, szükségük van a feltöltődésre. Az edzések és a versenyek miatt sokan halasztanak az egyetemen, főiskolán, a kimaradt kurzusokat, tanagyagokat pedig pótolni kell valamikor. A szövetségi kapitány felhívta a figyelmet arra is, hogy a sportolók „sok mindent hátrébb sorolnak az életükben” a versenyek és a remélt sikerek miatt, ezért bőven van „behozni valójuk”, így idén kiesett a pikszisből a világkupa.
Forrás:infostart.hu
Tovább a cikkre »