Sör és virsli nélkül ünnepeltek a szakszervezetek – este jön el a komcsik ideje Berlinben

Felvonulások és nagygyűlések nélkül, valamint a koronavírus-járvány miatti kijárási korlátozások és gazdasági recesszió közepette ünnepelte jórészt a munka ünnepét pénteken a világ. Voltak kisebb gyűlések, köztük néhány törvényellenes, amely ennek következtében hatósági őrizetbe vételekkel végződött.

A tömeges rendezvények tilalma miatt a szakszervezetek – hogy megőrizzék a mozgósítás szellemét – arra kérték a dolgozókat, hogy lakásuk erkélyén, illetve a közösségi médiában demonstráljanak, fejezzék ki összetartásukat.

Indonéziában például a fő szakszervezeti szövetségek 200 városban feszítettek ki transzparenseket, és invitálták részvételre az embereket digitális kampányukban.

Szerte a világon a legfőbb követelés, hogy a munkabér-kifizetés garantált legyen, miközben azonban számtalan vállalkozás kényszerült arra, hogy visszafogja vagy akár teljesen felfüggessze tevékenységét.

A Fülöp-szigeteken mintegy 23 millió embert – vagyis a lakosság egynegyedét – fenyegeti éhínség a "ha nincs munka, nincs fizetés sem" szabály miatt – panaszolta Jerome Adonis helyi szakszervezeti vezető.

A Nemzetközi Munkaügyi Szervezet (ILO) szerint a világon 1,6 milliárd ember veszítheti el megélhetését a világjárvány megfékezését célzó korlátozások, illetve a járvány okozta rendkívüli gazdasági recesszió miatt. A járvány által leginkább sújtott Egyesült Államokban március közepe óta már több mint 30 millióan folyamodtak munkanélküli segélyért. Több amerikai közgazdász – elemzésekben és interjúkban – arra figyelmeztet, hogy a kilábalás a recesszióból hosszadalmas folyamat lesz.

A Fülöp-szigeteken, Iloilo városban – amely 460 kilométerrel délre van Manilától – a kijárási korlátozások ellenére jogvédők, a Május Elsejei Mozgalom nevű szervezet tagjai demonstrációt tartottak egy lelőtt társuk emlékére. Annak ellenére, hogy megtartották egymás között a korlátozásokban előírt távolságot, a rendőrség 42 embert őrizetbe vett közülük.

Isztambulban a török rendőrség letartóztatott több szakszervezeti vezetőt, mert a kijárási korlátozások ellenére felvonulással ünnepelte május 1-jét.

Görögországban az athéni parlament előtt a társadalmi távolságtartást tiszteletben tartva tüntetett pénteken a PAME kommunista szakszervezet vörös maszkot viselő néhány száz tagja. Azt követelték, hogy ne a dolgozóknak kelljen megfizetniük a járvány okozta súlyos recesszió árát. Más görög városokban is voltak kisebb munkásfelvonulások, de a résztvevők mindenhol tiszteletben tartották, hogy fizikailag messze kell lenniük egymástól. A legtöbb görög szakszervezet lemondta a május 1-jei felvonulást.

Németországban viszont ezen a napon amiatt aggódott a rendőrség, hogy a kijárási korlátozások miatti tiltakozásul utcára vonul a szélsőbal, a szélsőjobb és az összeesküvés-elméletekben hívők tábora – írja az MTI.

Hírdetés

Frissítés: A komcsik este akcióznak Berlinben

Több tucat bejelentett tüntetést tartanak a munka ünnepe alkalmából pénteken Berlinben, ahol több ezer rendőrt vontak össze a járványügyi szabályok betartatására és a szélsőbaloldali szerveződések várható illegális megmozdulásainak leállítására.

A német főváros hatóságai 30 demonstrációt engedélyeztek péntekre. A koronavírus-járvány miatt bevezetett különleges szabályok szerint a szervezőknek gondoskodniuk kell arról, hogy legfeljebb húszan vegyenek részt egy-egy tüntetésen, és legalább másfél méter távolság legyen közöttük.

A szokásos május 1-jei tömegrendezvényeket – utcafesztiválokat és felvonulásokat – a járvány miatt az idén nem tartják meg, arra viszont a hatóságok szerint nem lehet számítani, hogy a kiterjedt fővárosi szélsőbaloldali szubkultúra nem ritkán összecsapásokba torkolló megmozdulásai is elmaradnak. Ezért a helyi erőkre és más tartományokból a fővárosba irányított egységekre építve 5000 rendőrt vontak össze.

A rendőrség az utóbbi években a konfliktusok elkerülésére, a feszültség csökkentésére törekedett, de a fertőzésveszély miatt ismét határozottabb fellépés várható – mondta Andreas Geisel belügyi szenátor, a tartományi rangú város vezetőségének közbiztonsági ügyekért felelős tagja a Rundfunk Berlin-Brandenburg (RBB) regionális közszolgálati médiatársaságnak. Rámutatott, hogy a különleges rendszabályok szerint az engedély nélküli gyülekezés bűncselekmény.

A fehérgyűlölők este fognak őrjöngeni

Délutánig nem történt számottevő rendbontás. A szélsőbaloldali megmozdulások este kezdődnek. Az interneten közölt felhívások szerint kisebb, decentralizált akciókból álló tüntetéssorozatot szerveznek, amelyen a többi között a görögországi Leszbosz szigetén lévő Moria menedékkérő tábor kiürítését követelik. A szervezők felszólították a csatlakozókat, hogy vegyék komolyan a járványügyi szabályokat.

Németországban a szakszervezetek országos szövetsége (DGB) szervezi a legtöbb május 1-jei demonstrációt. A járvány miatt az idén csak egyetlen egy tüntetést tartottak, a főváros és az ország egyik jelképeként számon tartott berlini Brandenburgi kapunál. A maroknyi résztvevő közösen tartotta az ünnep idei mottóját, a "Szolidárisan senki nincs egyedül" feliratot tartalmazó molinót. A megmozdulást egy online rendezvény egészítette ki, mások mellett híres színészek és zenekarok léptek fel.

A nacionalisták malma

"Figyelmeztetjük a munkaadókat, hogy ne próbálják meg kihasználni a járványhelyzetet a munkavállalói jogok szűkítésére, és követeljük a politikától, hogy minden lehetséges eszközt mozgósítson a válság leküzdésére" – áll a DGB május 1-jei közleményében, amelyet Reiner Hoffmann, a szövetség elnöke jegyez.

A szakszervezeti vezető a többi között hozzátette, hogy "a vírus nem ismer határokat, ezért az Európai Unió kormányainak szorosan együtt kell működniük és össze kell hangolniuk a világjárvány leküzdését szolgáló erőfeszítéseiket. Nem engedjük meg, hogy a koronavírus elleni küzdelem a nacionalisták malmára hajtsa a vizet és megossza az egységes Európát. A félelem, a düh és a nacionalizmus nem jó tanácsadó, csak szolidaritással, bátor, határozott cselekvéssel és megfontoltsággal tudjuk átvészelni együtt a válságot" – húzta alá a hatmillió tagot összefogó szakszervezeti szövetség vezetője.

(MTI)


Forrás:kuruc.info
Tovább a cikkre »