Rendhagyó módon a fás legelőkről szóló múlt pénteki szakmai tanácskozással és annak témájához kötött szombati tanulmányi sétával nyitotta meg a tanévet a kolozsvári Babeș–Bolyai Tudományegyetem sepsiszentgyörgyi tagozatának környezettudományi szaka, tegnap a közigazgatási szakos hallgatókat köszöntötték, szerdán a közgazdasági tanszék különböző szakainak hagyományos tanévnyitóját tartják, csütörtökön a helyi egyetem egy csoportja Kolozsvárra utazik az anyaegyetem meghívására. A jelenleg háromszáz hallgatót beiskolázó háromszéki felsőoktatási intézmény három területének vezetőit az újdonságokról, a kihelyezett tagozat igazgatóját a fogyatkozó hallgatói létszám miatti, nem túl biztató jövőképről kérdeztük.
Bartalis Ildikó, a környezettudományi szak nyugalmazott programvezetője helyett ettől a tanévtől Antal Noémi biológus, az egyetem oktatója veszi át a szakirány-vezetői tisztséget. Mégsem ezt tartják területük újdonságának, mivel, mint korábban, ezután is ketten munkálkodnak azon, hogy ezt a szakot megszerettessék a hallgatókkal. Sikerként könyvelik el, hogy az idei tanévet oly módon tudták megnyitni, ami által az első éveseknek és a nagyobb évfolyamos hallgatóknak is különleges élményt nyújthattak. Házigazdái lehettek ugyanis múlt pénteken a Szemerja és Görgő Egyesített Közbirtokosság kezdeményezésére, a helyi Vadon Egyesület partnerségével megtartott Fás legelők témájú szakmai tanácskozásnak, amelynek meghívottjaként Hartel Tibor egyetemi docens, kutató ökológus tartott előadást, másnap pedig a Beszélgetés fűvel, fával elnevezésű terepsétán a témához kötődő sok hasznos információt tudhattak meg a fiatalok.
A közgazdasági terület a legnépesebb a helyi tagozaton, 219 hallgatóval számolnak, ebből kilencvenegyen távoktatásban tanulnak, ötvenheten mesterisek. Fosztó Mónika tanszékvezető lapunknak elmondta, ezen a héten náluk nincs oktatás, kizárólag az elsőévesekkel foglalkoznak, bemutatják a használt internetes platformokat. Ez két okból is fontos: ezen a karon december utolsó és január első hetében online tanítanak, de tanév közben is használják a Moodle internetes felületet, ahová feltöltik a tananyagot, a feladatokat.
Úgy tűnik, a közigazgatási szak válságban van (ennek okairól lapunkban korábban írtunk), ebben a tanévben nem indul képzés ezen a területen, és mivel a korábbi programvezető, Csák László nem oktatója már a helyi egyetemnek, a szak irányítását – nem hivatalosan – Cziprián-Kovács Loránd, a kihelyezett tagozat igazgatója vette át, akinek az oktatói állása szintén megszűnt Sepsiszentgyörgyön, főállásban Kolozsváron tanít.
Ilyen helyzetben indul az új tanév a BBTE helyi tagozatán. Ezt az igazgató sem tartja túlságosan jövőbe mutatónak. Lapunknak azt mondta, a vállalatgazdaság, az üzletfejlesztés szakon ők azt tanítják: ahol nem fejlesztenek, ott a meglévő struktúrák is lassan elgyengülnek. Annak lehetősége pedig vajmi kevés, hogy új szak induljon a sepsiszentgyörgyi BBTE-n, és ez elsősorban a kolozsvári egyetem stratégiájától függ, nem helyi döntés kérdése – fogalmazott Cziprián-Kovács Loránd. A csökkenő beiskolázási számokra vonatkozóan azt mondta, erősödőben van a távoktatás a nappali tagozatos tanítás hátrányára, mert egyre kevesebb fiatal kíván tanulni huszonöt-huszonhat éves koráig úgy, hogy közben nincs munkája, saját jövedelme. Jó ideje átalakulóban van az erre irányuló szemlélet, és ez lényegesen befolyásolja, hogy hányan tanulnak nappali tagozaton a különböző egyetemeken – hangsúlyozta a tagozatvezető.
Az 1997-ben indult közgazdasági képzés kereskedelem, turizmus és szolgáltatások gazdaságtana, az üzletigazgatás- és vállalatgazdaságtan szakon jelenleg 219-en tanulnak (hatvan első éves, ötvenhét mesteri fokozatos); az egy évvel utána kezdődött közigazgatási oktatásban idén nem hagyták jóvá első év indítását, a másod- és harmadéven negyvenkét hallgatót tartanak nyilván; a környezettudományi szakon harmincnyolcan tanulnak, közülük kilencen elsőévesek. A 299 hallgatóból 202-en magyar tannyelven, 97-en románul tanulják a szakmát.
Forrás:3szek.ro
Tovább a cikkre »