Sokan a gumikesztyűk használata révén gazdagodtak meg – a koronavírus újabb mellékhatása

Sokan a gumikesztyűk használata révén gazdagodtak meg – a koronavírus újabb mellékhatása

A koronavírus terjedésével megnőtt a kereslet a gumikesztyűk iránt. Ennek köszönhetően pedig sokan, villámgyorsan meggazdagodtak.

A koronavírus világméretű elterjedésével egekbe szökött a kereslet a maszkok, a védőruhák, a lélegeztetőgépek és persze a gumikesztyűk iránt is. A Forbes beszámolója szerint jelenleg csak 72 millió gumikesztyű van az USA raktáraiban, ahol a tervek szerint 4,5 milliárdnak kellene lennie.

A globális kereslet csak nő, és nő: a járvány előtt évi 300 milliárd gumikesztyűre volt szükség. Tavaly augusztusig ez a szám 585 milliárdra emelkedett. A jelenlegi globális kapacitás mindössze 370 milliárd kesztyűt gyárt évente. A gyártók idén plusz 50 milliárd kapacitással számolnak, de a felmérések szerint még így is nagy a hiány: 165 milliárd gumikesztyűre lenne még szükség.

A járvány kitörésekor az országok először a hazai gyártással próbálták enyhíteni a hiányt, ám hamar kiderült, hogy ez nem fedi le a gumikesztyű-keresletet.

Hírdetés

A verseny egyik nyertese Malajzia, amely az Észak-Amerikai piac 60%-át uralja. A Top Glove, amely a világ legnagyobb gumikesztyűgyártója 1,5 milliárd eurónak megfelelő dollárra növelte bevételeit 2020-ban.

Nem ők az egyetlenek, még három másik maláj dollármilliárdost is kitermelt a válság. Malajzia verhetetlenné vált a világversenyben, de miért? Egyrészt mert olcsó a munkaerő, másrészt amiatt, mert a természetes és a szintetikus kaucsukokat elsősorban Délkelet-Ázsiában állítják elő.

De nemcsak a malájok gazdagodnak, hanem a lengyelek is. A Varsóban bejegyzett cég, a Mercator Medical Thaiföldön gyárt gumikesztyűket. A tulajdonos eddig 554 millió eurónyi vagyonra tett szert.

„A pandémia elmúltával sem csökken majd jelentősen a kereslet a gumikesztyűk iránt, mert nagyon sok ember rádöbbent arra, hogy mennyire hasznosak” – véli a lengyel vállalkozó.

(bl, hvg)


Forrás:ujszo.com
Tovább a cikkre »