Az elismert magyar kánonjogászról születése 150. évfordulója alkalmából a Kánonjogi Posztgraduális Intézet (KJPI) által szervezett konferencia keretében emlékeztek meg március 24-én Budapesten. A Házasságjogi kérdések Sipos István munkásságának fényében című konferencia nyitóelőadását Felföldi László pécsi megyéspüspök tartotta.
Sipos István pécsi egyházmegyés pap, neves kánonjogi író (1875–1949) nemzetközi hírnevét elsősorban a hét kiadást megért, latin nyelvű Enchiridion iuris canonici című kitűnő kézikönyvének köszönhette. Ezt méltán tartották az első egyházi törvénykönyvhöz írt egyik legsikeresebb műnek.
Áttekinthető szerkezetének és világos, egyszerű fogalmazásmódjának köszönhetően a régi kódex időszakának igen népszerű szigorlati tankönyve lett nemcsak a papképzésben, hanem a világ számos kánonjogi fakultásán is.
A Sipos Istvánra emlékező, Házasságjogi kérdések Sipos István munkásságának fényében című kánonjogi konferenciát Szabó Péter, a Kánonjogi Posztgraduális Intézet elnökének köszöntője nyitotta meg, amely az egykori pécsi kánonjogi műhely jeles alakjának szakmai tevékenységét összegezte és méltatta.
A nyitóelőadást Felföldi László pécsi megyéspüspök tartotta.
A főpásztor Sipos István életének üzenete a mának című előadása a nagyprépost emberi és papi egyéniségét méltatta, kiemelve a papnevelésben végzett négy évtizedes szolgálatát.
Felföldi László püspök előadásában felhívta a figyelmet az ünnepelt A szemléltető módszer a katolikus hitoktatásban című 1905-ös első kötetére, mely ma is értékes, időtálló gondolatokat tartalmaz.
Hegedüs János pécsi bírósági helynök a házasságkötés kánoni formájának fejlődését taglalta történeti távlatban, a Trentói Zsinat idejétől a kodifikációkon keresztül a hatályos latin egyházfegyelmet érintő legújabb rendelkezésekig bezárólag.
Fehér Andrea pécsi bírósági jegyző a házassági belegyezést érintő színlelés témakörét tárgyalta, különös tekintettel a teljes élet- és szeretetközösség kizárására. Kitért a témát érintő elmélet fejlődésére és a színlelés eljárási bizonyításának kérdésére.
Ujházi Lóránd, a KJPI házasságjog professzora Változások a házassági akadályok rendszerében címmel tartott előadást. Ebben kiemelte, hogy a házasság alapvető emberi jog, melyet csak alapos okból lehet korlátozni. E téren az egyházi jogalkotó sem szabhat önkényes megszorításokat, tevékenységét szigorú elvek kötik. Az Egyház évszázadok óta védi a házasság isteni eredetét és az ahhoz való jogot, szembeszállva a házasságellenes nézetekkel. A házassághoz való jog (ius connubii) központi elv, amely meghatározza a házassági akadályok értelmezését és alkalmazását is. A modern egyházjog e téren egyszerűsödött: így már csak érvénytelenítő akadályok léteznek, ezek száma és kiterjedése is csökkent. Ezen akadályok célja többirányú: a házasság intézményének, a házasfelek méltóságának és a közösség érdekeinek védelme.
A két utolsó előadásból az eskető szerepének eltérő felfogása rajzolódott ki a latin és a keleti egyházfegyelem szerint. E kérdéskörről a KJPI két doktorandusza, Molnár Tamás pozsonyi magyar lelkész, illetve Galambvári Péter miskolci bírósági helynök beszélt.
Molnár Tamás A házasságkötésnél közreműködő klerikus személy mint az egyház fórumát képviselő közhitelű tanú című előadásában a házasfelek latin doktrína szerinti meghatározó szerepét szem előtt tartva a papi közreműködés fontos, de a házasság létrejötte szemszögéből viszonylagos szerepét ecsetelte. Az eskető mint „minősített tanú” közreműködése ugyan rendes körülmények között érvényességi kellék, ám természetét tekintve a házasság létrejöttének csak külső feltétele. Ezzel szemben a keleti hagyomány szerint a pap a felek mellett „társkiszolgáltató”, amennyiben áldása nem pusztán külső jogi kellék, hanem a szentségi jel eleme.
Galambvári Péter előadása a fenti jellemző felelevenítése mellett a jóváhagyás alatt álló hazai görögkatolikus sajátjogú részleges jog házassági fejezetéből vett szemelvényeket tárgyalt.
Az előadásokat szakmai eszmecsere követte.
Sipos István munkásságáról ITT olvashatnak.
Forrás: Pázmány Péter Katolikus Egyetem Kánonjogi Posztgraduális Intézet
Fotó: PPKE; Pécsi Egyházmegye
Magyar Kurír
Forrás:magyarkurir.hu
Tovább a cikkre »