Sikerülhet felfalni a republikánus pártot Trumpnak?

Sikerülhet felfalni a republikánus pártot Trumpnak?

Lerohanták a Capitoliumot, de el tudják foglalni a republikánus pártot?

Az Amerikai Egyesült Államok választási eredményei végső hitelesítésének napján lerohanták a Capitoliumot Donald Trump szélsőjobboldali hívei, s ez az elnök mérsékeltebb híveit is megdöbbentette, elítélő nyilatkozatokra ösztökélte. A számos kérdés egyike, hogy ezek a „kivételes emberek”, akiket az elnök „szeret”, mit akartak egyáltalán elérni, illetve miért nem volt felkészülve a rendőrség és a nemzeti gárda. Miért nem voltak készenlétben a Capitolium körül ugyanúgy, mint amikor a Fekete Életek is Számítanak (BLM) és más csoportok tüntettek a fővárosban.

A választási eredmények végső törvényhozási hitelesítése rendszerint már csak szimpla formalitás, de most egy kétségbeesett, utolsó próbálkozás volt Trump részéről hatalma megtartására és a választási eredmény megkérdőjelezésére. Csak e véres kudarc után tett ígéretet Trump a békés hatalomátadásra, de kérdés, hogy mi lesz a következő lépése. A Capitolium ostromlóit felbujtó beszédében nemcsak a demokrata pártot vádolta és választási csalás miatt dühöngött, hanem arról is beszélt, hogy erőt kell mutatni a „gyenge republikánusoknak”, akik nem álltak ki mellette. Ezeket a gyenge republikánusokat szeretné a 2022-es félidős választáson a saját embereivel kiszorítani a pártból, és most már a gyengék közé sorolta az alelnökét, Mike Pence-t, mert nem akadályozta meg a hitelesítési folyamat elkezdését.

Az ostromlók kiűzése után a kongresszusi szavazások a vártnál is egyhangúbbak voltak, több republikánus szenátor is elpártolt Trumptól az erőszakos események hatására. A szenátusban csak heten ellenezték a választási eredmény végleges hitelesítését – szinte mindannyian Trump elnöksége alatt lettek megválasztva és az elnök közvetlenül támogatta a kampányukat.

Hírdetés

A képviselőházban viszont a republikánus oldalon a képviselők körülbelül kétharmada ellenezte az eredmény hitelesítését. A parlament alsó házára ugyanis nagyobb befolyással van az aktuális politikai klíma, mivel oda kétévente tartanak választást, míg a szenátorokat hatéves időszakra választják. Tehát itt több republikánus Trump támogatásának köszönheti a képviselőséget, ezért most is az elnök mellé álltak.

A republikánus elit még a 2016-os előválasztási kampányban is távol akarta magát tartani Trumptól, de a hivatalos, hagyományos politikai stílus a republikánusok körében is csúnya vereséget szenvedett Trump populizmusával szemben. A párt végül szinte teljesen mögé állt, belátva a hasznot, amit Trump választói hozhatnak. Most Trump egyszerű üzenetet küldött a republikánus elitnek: a párt csak vele az élén lehet sikeres.

Már a capitoliumi események előtt készült közvélemény-kutatások is azt mutatták, hogy a trumpizmus teljesen átvette a hatalmat a Republikánus Pártban. A 2024-es republikánus előválasztásra az esélyes jelöltek között Mike Pence alelnökön kívül csak Trump és gyerekei, Ivanka és Donald Trump Jr. szerepel az élmezőnyben.

Joe Biden január huszadikai beiktatására további erőszakos cselekményeket terveznek az internetes fórumokon Trump szélsőséges hívei. A kevésbé elvakultak viszont kezdenek kiábrándulni a történtek után. A valóság két hónapos tagadása és az erőszak elég lehet, hogy belássák: Trump veszélyes. Ha elindul a héten az elnök elleni alkotmányos felelősségre vonási eljárás (impeachment), az egyedülálló lehetőséget nyújt a republikánusoknak. Ha a capitoliumi erőszakot elítélve eltávolítják az elnököt, a következő kettő-négy évben megpróbálhatnak újra egy Trump nélküli pártot létrehozni. Ha viszont nem tartják távol a párttól, akkor a republikánusok teljesen megadják magukat a trumpista személyi kultusznak.


Forrás:ujszo.com
Tovább a cikkre »