Lecsapolják a vízfejeket nagy fővárosi cégeknél

A Budapesti Közlekedési Központ (BKK), a Budapesti Közművek (BKM), a Budapesti Közlekedési Zrt. (BKV), a Budapest Főváros Vagyonkezelő Központ (BFVK) és a Budapest Gyógyfürdői és Hévizei Zrt. (BGYH) esetében az igazgatóságok megszűnnek, és a fontosabb hatásköreiket a társaságok legfőbb szerveként eljáró Fővárosi Közgyűlés gyakorolja – döntöttek a fővárosi képviselők szerdán.

Fájl:BKK logo.svg – Wikipédia

wikipedia

Ennek végrehajtásához az érintett társaságok létesítő okiratait és javadalmazási szabályzatait módosították, ami – mint a javaslatban írták – feloldja a vezérigazgatók kinevezése és felmentése körül kialakult vitát is, mivel így a törvény erejénél fogva a vezető tisztségviselővé váló vezérigazgatók kinevezése és felmentése a Fővárosi Közgyűlés hatáskörébe kerül. A vezérigazgatók fölött egyéb munkáltatói jogok gyakorlása a törvény erejénél fogva a főpolgármester hatásköre.

A főváros tulajdonában álló, egyszemélyes gazdasági társaságok igazgatósági, illetve felügyelőbizottsági tagjainak megbízatása november folyamán lejárt,
illetve a hónap végén és december 31. napjával lejár. Az ügyben megállapodás hiányában nem született eddig közgyűlési döntés. A most megszavazott előterjesztéssel rendezik a helyzetet a társaságok törvényes működésének biztosításáért.

Az állammal közös működtetésű színházak esetében a jelenlegi felügyelőbizottsági tagok megbízatását 2025. május 31-ig meghosszabbították. A többi gazdasági társaság esetében hivatalnokokból álló, a törvényi minimumra csökkentett létszámú felügyelőbizottságokat választottak. Így korlátozott időre, 2025. május 31-ig a Főpolgármesteri Hivatal vezetői megbízással rendelkező köztisztviselőiből álló felügyelőbizottságok állnak fel.

Vitézy Dávid (Podmaniczky Mozgalom) azt mondta: támogatják az igazgatóságok megszüntetését, és az ezzel járó megtakarítást.
Ugyanakkor szükségesnek tartja, hogy a demokratikus működés érdekében a szervezeti és működési szabályzat (szmsz) módosítását ismét a közgyűlés elé terjessze Karácsony Gergely főpolgármester.

A politikus indítványozta, hogy a beterjesztendő szmsz-szel a Fővárosi Közgyűlés ruházza át az érintett nagy cégek 200 millió forint feletti közbeszerzéseinek kontrollját a pénzügyi bizottságra. Ilyen módon biztosított lenne, hogy az összes fővárosi közbeszerzés megfelelő kontrol alatt legyen – mondta.

Keszthelyi Dorottya (DK) arról beszélt, hogy az elhalasztott döntés is döntés, amelynek következménye van. Most kell dönteni, és ez a két nagy frakció felelőssége – mondta, majd megjegyezte: szerinte nagyon nincs rendben, hogy kényszerű megoldásként hivatali dolgozók vállalják a tulajdonosi képviseletet ezekben a cégekben.

Gulyás Gergely Kristóf (Fidesz-KDNP) azt mondta:

Hírdetés

van jelenleg egy városvezető – „Tisza-DK-Párbeszéd-Vitézy-kutya” – koalíció, amelynek meg kell hoznia a szükséges személyi döntéseket a főváros törvényes működéséhez.

Kitért arra is, ha támogatják a szmsz-hez benyújtandó módosító javaslataikat, akkor lehet beszélni arról, hogy van-e kompromisszumos megoldás, de az eddigi javaslataikat lesöpörték az asztalról.

Bujdosó Andrea Anna (Tisza Párt) azt mondta, üdvözlik az igazgatóságok megszüntetését, amely 250 millió forintos megtakarítást jelent. Továbbá a döntéssel lecsökken annak a kockázata, hogy az igazgatóságok pártkifizető helyek legyenek – tette hozzá.

Baranyi Krisztina (MKKP), IX. kerületi polgármester közölte, frakciójuk nem üdvözli az igazgatóságok megszűnését, hiszen ezek operatív szervek, amelyek nagyvállalatok napi ügyeiben hoznak folyamatosan döntéseket. Értjük, hogy ezt Vitézy Dávid „kicsinyes bosszúhoz nyúlva” átruházná az általa vezetett bizottságra, de ez sem bizottságnál, sem a közgyűlésnél nincs jó helyen – mondta. Felháborítónak nevezte, hogy hivatali dolgozókat kell delegálni a felügyelőbizottságokba.

Vitézy Dávid mindezekre reagálva azt mondta, az nem bosszú, hogy bizottsági elnökként Baranyi Krisztinának dolgoznia kell, és úgy fogalmazott: „nem csak padfestésből áll a munka”. Mindez nem bosszú, hanem a bizalom kifejezése – jegyezte meg.

A politikus azt mondta, Baranyi Krisztina úgy rázza le magáról a munkát, mint a kutya a vizet. Erre válaszul Baranyi Krisztina azt mondta, hogy nagyon megtetszett neki a szólásmondás, és úgy fogalmazott: „úgy rázza le magáról mint Vitézy a Fideszt”.

Karácsony Gergely az elhangzottakra reagálva kijelentette: nem tesz olyan javaslatot, hogy bizottsághoz telepítsék az érintett jogköröket.

A közbeszerzések a közgyűlés elé kerülnek, „ezt a munkát nem fogják megúszni” – mondta.

A főváros hozzájárult ahhoz, hogy a BKK és a BKV között egységes likviditásmenedzsment jöjjön létre, és ennek keretén belül egymásnak kölcsönt nyújtsanak és egymástól kölcsönt vegyenek fel.

A testület egy másik javaslat elfogadásával hozzájárult a BKV és a Nemzeti Adó- és Vámhivatal Kiemelt Adó és Vámigazgatósága (NAV) között létrejövő jelzálogszerződés megkötéséhez.

A fizetőképesség fenntartásához a BKV-nak előleget kell igényelnie a következő évi közszolgáltatási díj terhére. Az előlegből származó többletforrás szükséges az év végén lejáró 14 milliárd forint keretösszegű folyószámlahitel törlesztéséhez, és a decemberi fizetési kötelezettségek maradéktalan teljesítéséhez – írták a javaslatban, amely szerint a BKV a NAV felé a fizetendő adó- és járulékokra fizetési könnyítésre vonatkozó kérelmet nyújtott be 3,3 milliárd forint összegben, a társaságot megillető közösségi közlekedési szolgáltatási díjbevételre alapított jelzálogszerződés biztosítékként történő felajánlása mellett.

A közgyűlés úgy döntött, hogy 2025. január elsejétől fenntartásába veszi a Oltalom Karitatív Egyesület 64 férőhelyes női átmeneti szállóját és a 28 férőhelyes családok átmeneti otthonát.


Forrás:gondola.hu
Tovább a cikkre »