Sikertörténetnek bizonyultak a de minimis támogatások (Sepsiszentgyörgy)

Sikertörténetnek bizonyultak a de minimis támogatások (Sepsiszentgyörgy)

Tizenegy éve indította útjára az országban elsőként Sepsiszentgyörgy önkormányzata a kezdeményezést, amellyel a helyi vállalkozásoknak nyújtanak segítséget, de minimis jellegű támogatás formájában az ingatlanadó feltételekhez kötött részleges visszatérítése révén. Ezt a támogatási lehetőséget újabbak követték, és összességében elmondható, hogy mindenik sikerként könyvelhető el – állapították meg kedden a kezdeményezésben és lebonyolításban résztvevők. A 2013-ban elindított adóvisszatérítési lehetőséggel – melynek idei fordulóját a napokban hirdették meg – a jogosult vállalkozások kétharmada élt.

Az önkormányzat által meghirdetett de minimis támogatások alakulásáról Antal Árpád polgármester, Debreczeni László, a városi képviselőtestület gazdasági bizottságának elnöke, Édler András, a Kovászna Megyei Kereskedelmi és Iparkamara elnöke, valamint Miklós Zoltán, az RMDSZ parlamenti képviselője, volt önkormányzati képviselő számolt be. Mint ismert, a támogatások odaítélését a kereskedelmi kamara bonyolította, bonyolítja le. Édler András ismertette, hogy a 2013-ban elindított de minimis támogatás révén eddig 11,7 millió lejt juttattak vissza a helyi vállalkozásokhoz. A közel háromszáz Sepsiszentgyörgyön bejegyzett vállalkozás kétharmada élt a támogatás lehetőségével, illetve 26 közülük minden évben pályázott és meg is kapta a visszatérítést. Az elnök emlékeztetett, hogy a befizetett adó legkevesebb 33 százaléka visszatérhet a pályázóhoz, de ez az arány a kétharmadot is elérheti, ha az illető vállalkozásnál az átlagbér magasabb, mint az országos átlag. Az elnök továbbá azt is elmondta, hogy idénre is meghirdették már a támogatást, a részletek a kereskedelmi kamara honlapján megtalálhatók. Az igényléseket online lehet benyújtani, és az idei év egyik újdonsága, hogy a támogatásból az alkalmazottak fizetését is lehet fedezni. Ennek kapcsán Antal Árpád kifejtette: céljuk, hogy a bérezés javuljon a megyében, a munkáltatók nagyobb fizetéseket adjanak, ezért vezették be ezt a lehetőséget.

Hírdetés

Debreczeni László a támogatás kezdeteiről szólva elmondta: 11 évvel ezelőtt Miklós Zoltán önkormányzati képviselőként készített egy elemzést, amelyből kiderült, hogy az első ötven legmagasabb ingatlanadót fizető vállalkozásból 41 cég nem Sepsiszentgyörgyre volt bejegyezve. Ekkor született az ötlet, hogy a jogi személyek ingatlanadóját a maximális szintre emelik (a természetes személyekét viszont máig a lehető legalacsonyabb szinten tartják), és párhuzamosan a helyi vállalkozásoknak megteremtik a támogatás lehetőségét. Számításaik szerint a megemelt ingatlan­adó nyomán 6 millió euró pluszbevétele származott a városnak amiből 2,3 millió eurót visszatérítettek. Miklós Zoltán szerint a vállalkozók eleinte szkeptikusan fogadták a lehetőséget, de idővel sikertörténetnek bizonyult a kezdeményezés.

Ami a többi de minimis támogatást illeti, a szépmezői ipari parkban megtelepedő vállalkozásoknak nyújtott, szintén feltételekhez kötött, legtöbb százezer euróst is kihasználják a jogosultak, az indítása óta 1,6 millió euró jutott el a cégekhez. A koronavírus-járvány idején indított szintén de minimis jellegű önkormányzati segítséggel is elég sok vállalkozás élt, összesen kétmillió euró támogatást osztottak szét. A harmadik az új beruházást megvalósító cégeknek szóló, mely három évig adókulcscsökkentést biztosít a kedvezményezetteknek, erre is több jelentkező volt már.


Forrás:3szek.ro
Tovább a cikkre »