Sikeresnek tekinthető a magyar szereplés a vasárnap lezajlott ukrajnai önkormányzati választáson, Brenzovics László KMKSZ-elnök szerint számos magyar képviselő lehet a kárpátaljai megyei tanácsban. Sterr Attila ungvári újságíró, szerkesztő a Krónikának elmondta, a kárpátaljai magyarság szempontjából a megyei tanácsi képviselet a legfontosabb siker, hiszen a jelentős infrastrukturális fejlesztésekkel kapcsolatos kérdések itt dőlnek el.
A jelentős ellenszél ellenére a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ) sikeresen szerepelt a vasárnapi helyhatósági választásokon – nyilatkozta Brenzovics László, a szövetség elnöke az ungvári TV21-nek a vasárnapi ukrajnai önkormányzati választások előzetes eredményeinek ismeretében. A Kárpátalja.ma beszámolója rámutat: Brenzovics László szerint sok képviselőt juttathatnak be a megyei tanácsba. Kiemelte, hogy Babják Zoltán jelentős fölénnyel nyerte meg a beregszászi polgármesteri választást; Nagydobronyban, Tiszapéterfalván, Beregen, Visken is a KMKSZ támogatottjai vezetnek.
A politikus úgy véli, hogy minden olyan területen, ahol jelentős számú magyar él, jelen lesznek az önkormányzatokban.
„KMKSZ következetesen kiállt a kárpátaljai magyarság mellett és ezt a választók most meghálálták. Mindent megteszünk annak érdekében, hogy a különböző helyhatóságokban olyan koalíciók jöjjenek létre, melyek Kárpátalja érdekeit szolgálják” – nyilatkozta a szövetség elnöke. Az előzetes adatok szerint a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség a szavazatok 36,35 százalékát gyűjtötte be a Beregszászi kistérségben a vasárnapi önkormányzati választásokon.
A Beregszászi Városi Tanács közlése szerint a második helyen az Ukrajnai Magyar Demokrata Párt (19,90%) áll. Az elnök pártja a harmadik erő a kistérségben mindössze 8,36%-kal. Beregszászon a szavazáson 13 209 választópolgár vett részt. Babják Zoltánra 10 109-en szavaztak, azaz a politikus a voksok 72%-át gyűjötte be.
„A kárpátaljai magyarság szempontjából a megyei tanácsi képviselet a legfontosabb siker, hiszen a jelentős infrastrukturális fejlesztésekkel kapcsolatos kérdések itt dőlnek el – mondta a Krónikának Sterr Attila ungvári újságíró, szerkesztő. Eddig a nyolc fős magyar frakció volt a mérleg nyelve Kárpátalja megye hatvannégy képviselőt számláló tanácsában, és erre most is megvan az esély.
Az 1,2 milliós Kárpátalján tizenkét százaléknyi magyar él.
Sterr Attila tájékoztatása szerint a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ) színeiben indulók ott lesznek minden olyan önkormányzatban, ahol jelentős a magyarok számaránya. „Babják Zoltán, Beregszász eddigi polgármestere hetven százalékot meghaladó eredménnyel megnyerte a kistérségi választást. KMKSZ-es polgármestere lesz többek között a Szürtei, a Nagydobronyi és a Tiszapéterfalvai kistérségnek” – sorolta a sikereket a kárpátaljai újságíró. Szerinte a KMKSZ népszerűsége abban rejlik, hogy immár harmincegy év következetes, a magyarság érdekeit szem előtt tartó politizálást folytat.
Mint kiemelte, az ukrajnai politikai arénában megszokott jelenség olyan különböző pártok alakulása az éppen aktuális választás előtt, amelyek aztán rövid idő alatt megszűnnek, átalakulnak, s ugyanazok a politikusok immár más pártzászlók alatt indulnak. „A magyarországi támogatással és a KMKSZ lebonyolításában megvalósult fejlesztések révén elmondható, hogy nincs olyan magyarok által lakott település Kárpátalján, ahol ne újult volna meg a korábban forráshiány miatt lepusztult közintézmény-hálózat. Kiemelt figyelmet érdemel az Egán Ede gazdaságfejlesztési program, amely gyökeresen átalakította a kárpátaljai magyarság szülőföldön való érvényesülésének lehetőségeit” – ismertette a KMKSZ jó szereplésének hátterét az ungvári szerkesztő.
Ami a kárpátaljai magyar politikum belső viszonyait illeti, Sterr Attila arra emlékeztetett, hogy 2020-ban nem jött létre választási megállapodás a KMKSZ és az Ukrajnai Magyar Demokrata (UMDSZ) Szövetség között, viszont az utóbbi szervezet több fajsúlyos politikusa elfogadta a KMKSZ-es ajánlatot, így a Brenzovics László vezette formáció által indított megyei listán indult. „Arra is volt példa, hogy mindkét szervezet támogatta ugyanazt a polgármester-jelöltet. Egyértelmű, hogy a KMKSZ szerepelt jobban, de az UMDSZ képviselői ott lesznek a magyar többségű kistérségekben, valamint az előzetes adatok szerint komoly frakciójuk lehet a Beregszászi Kistérségi Tanácsban” – ismertette az erőviszonyokat Sterr Attila.
Forrás:kronikaonline.ro
Tovább a cikkre »