Az Európai Bizottság nyomásgyakorlásnak nevezte Lázár János a csütörtöki kormányinfón, hogy kötelezettségszegési eljárást indítottak Csehország, Lengyelország és Magyarország ellen.
A procedúrára azért kerül sor, mert Magyarországnak 2017 szeptemberéig kellene befogadni a kötelező kvótarendszer keretében meghatározott számú migránst.
A kormány az elosztásról szóló döntést az Európai Bíróságon támadta meg. Döntés még nem született az ügyben, az EB mégis megindította az eljárást – mutatott rá a kancelláriaminiszter.
Hozzátette: a brüsszeli határozat értelmében közel százezer migránst kellene szétosztani az uniós tagországok között, ám egyelőre mindössze húszezer embert sikerült áthelyezni. Ennek oka elsősorban az, hogy
a döntést valójában szinte senki sem tartja be.
Lázár többek között példaként megemlítette, hogy
Ausztriának mintegy kétezerből nulla,
Svédországnak 1300-ból 42,
Franciaországnak 9323-ból 886,
Szlovéniának 587-ből 90 embert sikerült befogadnia.
A program kudarcáért nem a kötelezettségszegési eljárással sújtott államok felelősek, hanem azok, akik elvileg elfogadták ezt a rendszert, mégsem hajtják végre – mondta, hozzátéve: ennek ellenére csak Csehországgal, Lengyelországgal és Magyarországgal szemben indul kötelezettségszegési eljárás.
Az EB kettős mércét alkalmaz, amit a magyar kormány a leghatározottabban visszautasít
– hangsúlyozta Lázár.
A miniszter úgy véli, Magyarország azzal tette meg kötelességét az európai szolidaritás felé, hogy megállította a migrációt a balkáni útvonalon. Ennél többet nem tudunk vállalni – szögezte le a politikus.
Forrás:alfahir.hu
Tovább a cikkre »