A spanyol márka középső szabadidőse momentán egy igen vonzó „családi” kiadásban kelleti magát a hazai piacon. Hangzatos neve a címben olvasható, ami pedig mögötte van: a Reference alapszereltség és a Family árkedvezmény kombinációja. Picit bővebben: egyliteres benzinmotor, hatfokozatú kézi váltó, fronthajtás, akciós ár. Lássuk mindezt még részletesebben.
Alaktan
Külalak szempontjából az Ateca ugyanazt a klasszikus SUV-trendet képviseli, mint például édestestvére, a Škoda Karoq. Tehát: bakancsos alapforma, éles peremek, masszív C-oszlop, széles oldalüvegezés. (Ez egyben annak is bizonyítéka, hogy a VW konszernen belül látványosan kettévált a szabadidő-autók formatervezése: a „kupés” irányvonalat a VW és az Audi modelljei fémjelzik.)
De vissza az Atecához, annak is a tesztelt alapváltozatához: a gazdagabban felszerelt modellekkel ellentétben ez nem kínál ködfényszórókat, a hátsó lámpák nem LED-égősek, az irányjelzők statikusak, az alufelnik 16 colosak, tetősínek nincsenek, a kerékszoknyák nem kaptak fekete műanyag védőborítást.
Az orr-rész (hűtőmaszk, légnyelő alsó spoiler) viszont kizárólag ebből készült, ami kissé komor összhatást eredményez. Nos, ha valakinek mindez elfogadható, és tud élni pl. dinamikus irányjelzők nélkül, akkor nyugodtan választhatja ezt a típust…
Beltér, szereltség
Itt is a különbségekkel kezdünk, de előrebocsátjuk: a legfontosabb biztonsági és vezetéstámogató rendszerek mind megvannak. Értjük ez alatt a koccanásgátlót, a fáradtságfigyelőt, a táblafelismerést, a hátsó parkolóradart, a sávelhagyásjelzőt és a sima tempomatot.
Ami hiányzik: elülső parkolóradar, tolatókamera, holttérfigyelő, a hátsó keresztirányú forgalom figyelése. A komfortholmik közül itt is standard az elülső ülésfűtés, a fűthető volán, a kétzónás légkondi, a Bluetooth-kapcsolat és a komplett telefonkiszolgálás, navigáció viszont nincs.
A központi kijelző 8,25 hüvelykes, a rádió 8 hangszórós, és digitális vételre is alkalmas. Az ülések kárpitja sima textil, az elülsők természetesen kézi vezérlésűek, hátul hiányzik a középső kartámla.
A digitális csatlakozók szintén, de elöl kettő van belőlük. A műszerfal digitális, és kimondottan attraktív megjelenítési lehetőségeket kínál, lásd a megfelelő ábrákat.
Ami pedig a minden típusnál azonos méretű csomagteret illeti: több mint fél köbméteres alapmérete teljesen korrekt, bővítésekor pedig van egy trükkje.
Nevezetesen, hogy padlójának belső pereme a lehajtott hátsó üléstámlák szintjére emelhető, miáltal megszűnik az egyébként durván magas fenékküszöb.
Az országúton
A Reference Family egyetlen hajtáslánca az egyliteres turbós benzinmotor és a hatgangos kézi váltó kombinációja (magasabb szinten akár 4 lehetőség közül is választhatunk). A kis háromhengeres régi ismerősünk, hiszen például számos Škoda-modellben is szolgál. Itt is megtapasztalhattuk legjobb tulajdonságait: a tisztes teljesítményt és a korán érkező csúcsnyomatékot, ami az 1367 kg önsúllyal kombinálva abszolút elfogadható dinamikát garantált.
A precízen működő hatgangos kézi váltó pedig felüdülés volt az automaták hosszú sora után. Végre ismét sofőrnek éreztem magam! Főleg akkor, ha nem hallgattam a műszerfalon sűrűn villogó nyilacskára, amely – a minél takarékosabb vezetés érdekében – már brutálisan alacsony fordulatszámon is felfelé váltásra noszogatott.
Ha viszont legalább részben megfogadtam az ajánlásait, simán 7 liter alatt tudtam tartani a tekintélyes méretű, áramvonalasnak nem nevezhető járgány fogyasztását…
Forrás:ma7.sk
Tovább a cikkre »