Sajtótájékoztatón mutatták be a Velencei Építészeti Biennálén kialakítandó szentszéki pavilon tervét

Sajtótájékoztatón mutatták be a Velencei Építészeti Biennálén kialakítandó szentszéki pavilon tervét

Április 9-én bemutatták a sajtó képviselőinek a „Nyitott mű” elnevezésű vatikáni pavilont, amellyel részt vesz a május 10-től november 23-ig Velencében tartandó 19. Nemzetközi Építészeti Biennálén. Ez a harmadik alkalom, hogy a Szentszék jelen lesz a rendezvényen, amely idén az intelligencia témájával foglalkozik.

„Ahhoz, hogy szembenézzünk egy lángokban álló világgal, az építészetnek egészen ki kell tudnia használni az őt körülvevő intelligenciát” – Carlo Ratti építészmérnök, a Velencei Építészeti Biennálé kurátora ezekkel a szavakkal kommentálta a 2025-ös esemény témáját: „Természetes, mesterséges, kollektív intelligencia”.

A Kultúra és Nevelés Dikasztériuma harmadszor vesz részt a biennálén. A vatikáni dikasztérium pavilonja idén a „Nyitott mű” címet viseli, amely mostantól állandó helyet kap a lagúnaváros egyik kerületében, egy korábbi Mária-templomhoz tartozó (Santa Maria Ausiliatrice di Castello) épületegyüttesben, ahol régen a Velencébe érkező zarándokok számára az első kórház működött.

A biennálén kialakítandó szentszéki pavilonról április 9-én a Szentszék Sajtóközpontjában tartottak sajtótájékoztatót, amelyen felszólalt többek között José Tolentino de Mendonça bíboros, a dikasztérium prefektusa; Marina Otero Verzier, a szentszéki pavilon kurátora, valamint online bekapcsolódott Giovanna Zabotti művészeti igazgató, a Fondaco Italia művészeti tanácsadó cég alelnöke.

José Tolentino de Mendonça bíboros kifejtette: az idei biennálé nemcsak a mesterséges intelligenciáról szól, hanem tágabb értelemben az emberi, a természetes és a kollektív intelligenciát járja körül. A szentszéki pavilon a gyakran elfelejtett, de alapvetően fontos közösségi intelligenciára reflektál. Együtt intelligensebbek vagyunk: olyan megértéseket és vágyakat aktiválunk, amelyeket egyedül nem tudnánk megteremteni. Ez a megfontolást alapvetően az idén tízéves Laudato si’ kezdetű enciklika ihlette. Ferenc pápa szavai konkrét utat mutatnak nekünk:

Hírdetés

A szentszéki pavilon két kulcsszava: helyreállítani és megjavítani. Egy évek óta bezárt épületet felújítani azt jelenti, hogy begyógyítjuk a sebeit, de egyben megnyitjuk az élet és a kapcsolatok előtt. Megjavítani azt is jelenti, hogy gondjainkba vesszük a környezetünket, a helyi társulatokat, a kapcsolatokat a személyek között, a helyi és a nemzetközi dimenzió között.

Egy régi tervet gondozni, helyrehozni és megnyitni a világ előtt generációs cselekedet – mutatott rá a bíboros. – A szentszéki pavilonnak helyet adó épület volt az első kórház, ahol a velencei zarándokokat ápolták, ma pedig újraéled, bevonva minden korosztályt. Ferenc pápa arra emlékeztet minket, hogy létezik a kéz és a szív intelligenciája is, nem csak az elméé. A kéz, a fej és a szív segítségével együtt építjük a társadalmi és kulturális élményt. A „Nyitott mű” felhívás a cselekvésre, nyitás a világ felé.

Forrás: Vatikáni Rádió

Fotó: Vatican News

Magyar Kurír


Forrás:magyarkurir.hu
Tovább a cikkre »