A Moody’s hitelminősítő pénteken egy fokozattal rontotta Szlovákia hitelminősítését. Ez a lépés kedvezőtlen hír az országnak, mivel a rosszabb besorolás drágább állami finanszírozást jelenthet a pénzpiacokon, a magasabb kockázati felár miatt. Ezen felül a kormányzati kötvények hozamának emelkedésében is megmutatkozhat – nyilatkozta Marek Gábriš, a ČSOB elemzője. Lukáš Kovanda, a Trinity Bank vezető közgazdásza „fekete nap“-ról beszélt ezügyben.
Marek Gábriš rámutatott, hogy ez a második negatív minősítés a nagy hitelminősítők közül az elmúlt egy évben, hiszen a Fitch már 2023 decemberében leminősítette Szlovákiát. A Moody’s mostani döntése az első rontás 2012 óta, amikor eddig csak az értékelési kilátások változtak. Szlovákia legjobb besorolását 2008 nyarán érte el, amikor az ország az eurózónához való csatlakozásra készült (A1 pozitív kilátással). A mostani A3 minősítés a legrosszabb 2003, azaz az EU-csatlakozás előtti időszak óta – tette hozzá Gábriš.
Lukáš Kovanda szerint a Moody’s jelentése Szlovákia közpénzügyi helyzetét kedvezőtlennek ítéli, amit tovább súlyosbított a kiterjedt igazságszolgáltatási és médiaszabályozási reform. Ezek a lépések a jelentés szerint gyengíthetik a fékek és ellensúlyok rendszerét, és ronthatják a közszféra minőségi mutatóit. Ez a folyamat a közpénzügyek szükséges konszolidációjára is negatív hatással lehet. Kovanda emellett emlékeztetett arra, hogy a Moody’s nemcsak Szlovákiát, hanem Franciaországot is leminősítette, amely így Csehországgal került azonos szintre.
Gábriš hangsúlyozta, hogy a hitelminősítés romlása növeli az állampapírok hozamát, ami tovagyűrűzik a hitelpiacon, megdrágítva a hiteleket a vállalatok és a háztartások számára. Az ország hitelminősítése ugyanis a legjobb besorolás, amit bármely más gazdasági szereplő elérhet, így annak csökkenése az egész hitelpiaci környezetre negatív hatással van. Ez a folyamat hosszabb távon a vállalati és lakossági hitelezés feltételeit is ronthatja.
Teraz.sk
Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »