Az amerikai és román kormány pénteken fog hivatalos bejelentést tenni arról, hogy a Bukarest környékére épített amerikai katonai bázis építése befejeződött, a létesítmény működőképessé vált. Románia egy nem-létező fenyegetésre hivatkozva teszi lehetővé a fokozott amerikai katonai jelenlétet térségünkben.
Amerikai tisztviselők a Reuters hírügynökségnek nyilatkozva kijelentették, hogy befejeződött annak a létesítménynek az építése, amivel Románia “az Iránból érkező potenciális rakétatámadás ellen védekezik”. A jelentés szerint az Aegis Ashore – az Egyesült Államok ballisztikusrakéta-védelmi rendszerének szárazföldi telepítésű eleme – technikailag működőképessé vált, a létesítményt átadták az üzemeltetőknek. A Bukarest közelében épült amerikai bázis egyelőre a NATO ballisztikusrakéta-védelmi rendszerétől függetlenül – amerikai-román ellenőrzés alatt – működik, az összehangolást csak következő évben tervezik.
Tim Hawkins, az amerikai haditengerészet szóvivője szerint a létesítmény egy “fontos lépés az egyre kifinomultabb ballisztikus rakéták elleni védekezés terén”, amivel Románia az “Iránból induló rakétatámadás ellen tud védekezni”.
Korábban számos európai ország arra hivatkozva fogadta el, hogy területükön az amerikai hadsereg a legmodernebb rakétakomplexumokat helyezze működésbe, hogy “az iráni atomprogram olyan fenyegetést jelent, amivel szemben védtelenek az európai országok”. Irán atomprogramjának korlátozását és nemzetközi ellenőrzés alá vonását egy elhúzódó tárgyalássorozaton kikényszerítették a nagyhatalmak, ezzel az “iráni atomcsapás” vélt vagy valós veszélye Európában megszűnt. Az Egyesült Államok ennek ellenére tovább folytatja a fegyverkezést a kelet-európai országokban, melynek indoka továbbra is az, hogy az “iráni veszély” ellen védik meg az adott országot.
A Pentagon szerint “továbbra is fennáll annak lehetősége, hogy Irán megszegi a tető alá hozott egyezményt”, ezért továbbra is indokolt az amerikai rakétakomplexumok jelenléte Európában. Moszkva azonban számos alkalommal közölte, hogy ezek a fegyverek a NATO Oroszország elleni háborús készülődésének részét képezik, emiatt az orosz hadsereg kénytelen szimmetrikus választ adni ezekre a fenyegetésekre.
Június 18-án Vlagyimir Putyin az Armija-2015 nemzetközi haditechnikai fórumon bejelentette, hogy Oroszország fokozottan aggódik a NATO Lengyelországba és Romániába telepített rakétakomplexumai miatt, és azokat a NATO esetlegesen, Oroszország ellen indított háborúja során elsődleges célpontoknak tekinti. A NATO-országok nem mentesülhetnek az amerikaiak által erőltetett háborús készülődés felelőssége alól. Amennyiben egy Oroszországhoz közeli ország az amerikaiak fegyvereit beengedi saját területére, azzal önmagát teszi célponttá egy háború esetén.
Románia vezetői számos alkalommal egyértelművé tették, hogy a nyugati szövetségi rendszert tartják garanciának arra, hogy többségi lakosságú magyar területeket közigazgatásilag továbbra is Románia ellenőrzése alatt tartsanak. A trianoni katasztrófa évfordulóját megelőzően román országgyűlési képviselők egy törvénytervezetet terjesztettek elő, amiben kijelentették, hogy a trianoni “békeszerződés” egy “kiemelt fontosságú jogi eszköz, ami megalapozza a magyar-román kétoldalú kapcsolatokat.” Június végén a román parlament megszavazta az új NATO-bázis létesítését, és a szavazás során egyetlen politikus sem mert ellent mondani. Az ország politikai elitje a NATO-tagságtól reméli Románia jelenlegi – mesterséges – határainak megtartását, emiatt kritikátlanul elfogadják és kiszolgálják az Amerikai Egyesült Államok expanzionista törekvéseit.
Forrás: hidfo.ru
Kategória:Hírek
Forrás:internetfigyelo.wordpress.com
Tovább a cikkre »