A népszavazás érdektelenségbe fulladása után az élettársi kapcsolat elfogadása felé mozdult Románia.
Néhány héttel ezelőtt arról tartottak referendumot Romániában, hogy a férfi és nő házasságán alapuló családfogalom bekerüljön-e az alkotmányba. A népszavazás érvénytelen volt az alacsony részvétel miatt.
A héten egy ezzel teljesen ellentétes törvénytervezetet terjesztettek a román parlament elé kormánypárti és ellenzéki képviselők.
Ha elfogadják az azonos, illetve különböző nemű párok is hivatalossá tehetik élettársi kapcsolatukat közjegyzői nyilatkozattal. Annyi feltétellel, hogy mindketten nagykorúak, legalább egyikük román állampolgár és egyikük sincs házastársi vagy bejegyzett élettársi kapcsolatban mással.
Örökbe nem fogadhatnak
Az élettársi szerződés a házastársakéval megegyező jogokat biztosít a felek számára társadalombiztosítási és örökösödési kérdésekben, de az azonos nemű párok esetében kizárja a gyermekek örökbefogadását.
Nem csak a melegeknek fontos
Adrian Dohotaru független képviselő, az egyik előterjesztő rámutatott: a tervezet nemcsak az azonos nemű párok élettársi kapcsolata számára nyújtana bizonyos szintű törvényi védelmet, fontos a szabályozás a házasságon kívül együtt élő heteroszexuális párok esetében is. Romániában az utóbbi két évtizedben megduplázódott a házasságon kívül születő gyermekek aránya, és immár meghaladja a 31 százalékot – tette hozzá.
Romániai magyar az egyik előterjesztő
Az egyik előterjesztő, Csoma Botond RMDSZ-képviselő a Maszol.ro hírportálnak elmondta, az elmúlt hetekben lezajlott egyeztetéseken a kormánykoalíció több politikusa is jelezte, hogy támogatja a törvény elfogadását, ám időközben meggondolták magukat. “Ezen magam is csodálkoztam, hiszen korábban mindkét kormánypárt elnöke azt nyilatkozta, hogy szükség van a bejegyzett élettársi kapcsolat szabályozására Romániában” – idézte a Maszol a politikust.
Az RMDSZ részéről 10 képviselő és 3 szenátor aláírása került fel a tervezetre.
Nem fogják elfogadni?
Radu Magdin, az euronews-nak nyilatkozó szakértő szerint kevés az esély arra, hogy elfogadja a román parlament a törvénytervezetet. Szerinte ugyanis a parlamenti többség tükrözi a társadalmat, ami konzervatív maradt. A szakértő szerint az, hogy a korábbi népszavazás elbukott nem jelenti azt, hogy teljesen máshogy gondolkoznának az emberek.
Uniós mérföldkő egy román eset miatt
Idén júniusban az Európai Unió Bírósága kimondta, hogy a „házastárs” fogalma az uniós állampolgárok és családtagjaik szabad tartózkodáshoz való joga vonatkozásában érvényes az azonos nemű házastársakra is, még akkor is, ha az adott ország kormánya nem engedélyezte a melegházasságot
Adrian Coman Romániában szeretett volna élni amerikai férjével, Claibourn Robert Hamiltonnal, akivel az Egyesült Államokban négy évet élt együtt, mielőtt 2010-ben Brüsszelben házasságot kötöttek.
A román hatóságok azonban elutasították a tartózkodási jog megadását, egyebek mellett azzal az indokkal, hogy az amerikai férj Romániában nem minősülhet uniós állampolgár házastársának, mivel ez az ország nem ismeri el az azonos nemű személyek között kötött házasságot.
Pálfi Rita & Chris Harris / MTI – Euronews
Forrás:erdely.ma
Tovább a cikkre »