A Duna egyik eldugott mellékfolyójánál, Stopfenreuth közelében régóta „elhagyott várként” emlegetett rom valódi története tárult fel. Az Osztrák Tudományos Akadémia ásatásai során kiderült, hogy a rom egy római kori hídfőerőd maradványa – az első ilyen objektum, amelyet Ausztria területén sikerült azonosítani. A felfedezés új megvilágításba helyezi a Római Birodalom határvédelmét a Duna mentén.
Római múlt a Duna partján: feltárták Ausztria első hídfőerődjét
A Stopfenreuth melletti Duna-parton, egy eldugott mellékág közelében áll egy romos falszakasz, amelyet a helyiek régóta csak „elhagyott várként” ismernek. Az építmény valódi funkciója sokáig rejtély maradt: egyesek középkori várnak, mások török kori erődítménynek tartották.
A rejtélyt az Osztrák Tudományos Akadémia (ÖAW) legújabb régészeti kutatásai oldották meg. A feltárások során kiderült, hogy a maradványok egy római kori hídfőerődhöz tartoznak – ez az első ilyen típusú objektum, amelyet Ausztriában sikerült azonosítani.
Mi is az a hídfőerőd?
A hídfőerődök olyan katonai létesítmények voltak, amelyeket stratégiailag fontos folyami átkelőhelyeknél építettek. Ezek az erődítmények kulcsszerepet játszottak a Római Birodalom határainak védelmében és a katonai hadjáratok logisztikai támogatásában is. A Duna, mint természetes határvonal, gyakran szolgált e célokra.
A felfedezett erőd körülbelül négy kilométerre fekszik Carnuntumtól, amely egykor a pannoniai flotta főhadiszállása és a római légiók egyik fontos bázisa volt. Carnuntum később római várossá, majd Pannonia Superior provincia fővárosává vált.
A markomann háborúk idején épült
A feltárást végző régészek szerint az erődítmény a markomann háborúk (Kr. u. 166–180) idejéből származik, amikor a Duna menti határvonal rendkívül ingatag volt. Két építési szakaszt is sikerült azonosítani:
Az ásatások során többféle tárgyi emlék is előkerült: bélyegzett téglák, kerámiadarabok, kisebb bronztárgyak. A téglákon olvasható jelzések a Legio XIV és a Legio XV Apollinaris katonai egységeihez köthetők, amelyek különböző korszakokban állomásoztak a környéken.
Újra kell gondolni a római határvonalat
Christian Gugl, az Osztrák Régészeti Intézet (ÖAI) munkatársa szerint a felfedezés új fejezetet nyit a Duna menti római jelenlét kutatásában. A Stopfenreuth környékén végzett munkálatok azt mutatják, hogy a folyó északi partja is fontos katonai szerepet töltött be – sokáig ezt nem tudták biztosan. A térségben további római kőerődök is felfedezhetők lehetnek, ami alapjaiban alakíthatja át a római limesről alkotott történelmi képet.
Forrás:mult-kor.hu
Tovább a cikkre »