Ritka régészeti leletek bukkantak elő a Duna rendkívül alacsony vízállása miatt a folyómeder szárazzá vált részein.
Párkánynál egy feltehetően 17. századból származó mellvért és egy emberi koponya került felszínre. Értesüléseink szerint a leletre gyerekek bukkantak rá, és értesítették a rendőrséget.
„Jelenleg régészek vizsgálják a tárgyakat. Feltételezhető, hogy a mellvért és a koponya a párkányi csata idejéből származik” – tájékozatta lapunkat Juhász Gyula, a párkányi múzeum igazgatója. A párkányi csata néven ismert ütközet 1683. októberében két nap alatt zajlott le Sobieski János lengyel király vezérletével, aki a győzelemmel megtörte a törökök százötven éves uralmát. „Nem ez az első lelet, ami a párkányi csatához köthető. Néhány éve egy kovás puska került elő a folyóból” – mondta az igazgató, A fegyver a múzeum gyűjteményébe került, az állandó helytörténeti kiállítás részeként tekinthető meg.
A kemma.hu értesüléseire hivatkozva az esztergomi Balassa Bálint Múzeum felhívást tett közzé. A hírportál szerint Süttőnél egy olvasójuk feliratos márványlapot és egy nagy, körülbelül egy méter átmérőjű malomkőszerűséget talált. Ez utóbbira rá lehetett állni, stabilan állt a víz alatt. „Kollégáink igyekeznek szemmel tartani az egyes területeket, de sajnos nekünk sem sikerül minden részt végigpásztázni. Ezért kérjük a lakosság segítségét” – közölte a múzeum, azt kérve, aki teheti, a különleges leletekről és lelőhelyükről küldjön fotót a múzeumnak, vagy hétköznap 8 és 16 óra között telefonon vagy személyesen vegye fel velük a kapcsolatot.
Még számos olyan lelet lapul a Duna medrében, amelyekről a régészeknek ugyan van tudomásuk, de egyelőre nem tárták fel őket. Ilyenek például Mária királyné – a mohácsi csatában meghalt II. Lajos özvegye – hajói. A kincsekkel megrakott dereglyéket, amelyekkel a királyné Bécsbe tartott, Esztergomnál megtámadták. Egy részük elsüllyedt, és a mai napig sem került elő.
Forrás:ujszo.com
Tovább a cikkre »