Rengetegen tervezik, hogy elhagyják Magyarországot

Nagyságrendileg 1,2 millió fő tervezi, hogy a jövőben külföldön vállal munkát – derül ki a Publicus Intézet legfrissebb felméréséből, melyet a Vasárnapi Hírek megbízásából készített. 

A megkérdezetteknek átlagosan majdnem hat (5,4 fő) közeli családtagja, vagy ismerőse vándorolt külföldre az elmúlt pár évben és lényegében ugyanennyien (5,6 fő) vállalnak tartósan munkát külföldön. A válaszadók majd háromnegyede érintett (71 százalék), és vándorolt ki, vagy vállal tartósan munkát közeli családtagja, vagy ismerőse. A Fidesz szavazók egyébként alacsonyabb érintettségről számolnak be (60 százalék), míg a Jobbik és MSZP szavazók, valamint a bizonytalanok magasabbról (83, 78 és 73 százalék).

A 30 év alatti korosztályban a megkérdezettek 85 százaléka, míg a legidősebb, 60 év felettiben több mint a felük (56 százalék) érintett. Iskolázottság szerint a legalacsonyabb érintettségről a 8 általánost végzettek számolnak be (61 százalék), míg a szakmával, érettségivel, vagy diplomával rendelkezők között jóval magasabb az érintettek aránya, és kisebb is köztük a különbség (73, 75 és 78 százalék).

 

A felmérésből mindemellett kiderült, hogy a megkérdezettek 15 százaléka tervez a jövőben külföldön munkát vállalni. A fiatalok körében különösen magas ez az arány, tízből csaknem minden negyedik válaszadó tervezi, hogy külföldön próbál szerencsét. A középkorúak körében ez az arány 13-15 százalék, míg a 60 év felettiek körében elenyésző (2 százalék).

A külföldön munkát vállalni szándékozók leginkább

az alacsony fizetéseket (55 százalék);a bizonytalan jövőt (28 százalék);és a hazai politika, közélet viszonyait (27 százalék) említették okként.

Hírdetés

A megnövekedett kivándorlásért a válaszadók többsége szerint 

az alacsony fizetések (43 százalék);a Fidesz kormány és Orbán Viktor (26 százalék);valamint a rossz gazdasági helyzet (12 százalék) felelős. 

A főbb okok sorrendje az össze párt szavazóinál hasonló. Azt, hogy nem lehet megélni a fizetésből leginkább az MSZP szavazók gondolják (51 százalék), de a Fidesz szavazók is nagy arányban említik (46 százalék). A Fidesz, és Orbán Viktor felelősségét leginkább az MSZP és a Jobbik szavazók, valamint a bizonytalanok is nagy számban említik (42, 38, és 28 százalék), míg a Fidesz szavazói körében 13 százalékos az említési arány.

Összességében valamilyen gazdasági, vagy megélhetési problémát tízból hat megkérdezett említ (58 százalék), és politikai okot a válaszadók egyharmada (33 százalék). 

Munkaerőhiányt tízből hat megkérdezett tapasztal (58 százalék). A válaszadók szerint a munkaerőhiány elsődleges oka elsősorban:

az alacsony fizetések (62 százalék);a képzett emberek már külföldön dolgoznak (55 százalék).

Ezen okok sorrendje és említési aránya hasonló a pártot választani tudók, azaz a Fidesz, MSZP és a Jobbik szavazók körében.

A bizonytalanok viszont másként gondolják: körükben az első említés az összességében harmadik helyen lévő gondolat, miszerint vannak akik lusták és nem akarnak dolgozni (66 százalék), majd az, hogy nem képeznek elég embert bizonyos szakmákból (55 százalék), és harmadik helyen említik, hogy sokan inkább a közmunkát választják, mert a biztosabb és/vagy jobban megéri (30 százalék). Majd negyedik és ötödik helyen említik az alacsony fizetéseket (29 százalék), illetve azt, hogy a képzettek már kivándoroltak (17 százalék).

A reprezentatív közvéleménykutatás június 9 és 13 között, 1008 fő megkérdezésével készült.


Forrás:mno.hu
Tovább a cikkre »