Alig múlik el nap, hogy ne hallanánk valamilyen androidos kártevőről. A legújabban felfedezett rosszindulatú szoftver, ún. malware szinte törölhetetlenül befészkeli magát a telefonba.
Pár napja csupán, hogy a Trend Micro egy olyan szoftverfejlesztői eszközre hívta fel a figyelmet, amelyik úgynevezett hátsóajtót telepít az androidos eszközökre, potenciális veszélybe sodorva őket, most viszont a Lookout nevű biztonsági cég figyelmeztetett egy új típusú malware-re.
A kártevő, amellett hogy titokban rootolja a telefont, rendszeralkalmazásként telepíti magát, így szinte lehetetlen eltávolítani (vagy legalábbis igen nagy szakértelem kell hozzá).
A biztonsági cég reklámokat megjelenítő kéretlen szoftverként, vagyis trójai adware-ként írja le a kártevőt, amely olyan népszerű alkalmazásokba rejti el magát, mint a Facebook, a WhatsApp, a Twitter vagy a Candy Crush – a biztonsági cégnél több mint 20 ezer ilyen applikációt találtak. Azért ne kapjon rögtön infarktust, ha ugyanis a Google Playből töltötte le ezeket az appokat, akkor nincs veszélyben a telefonja.
A trójai készítői ugyan a Google Playből letöltött alkalmazásokba injekciózták a kártékony kódokat, majd harmadik fél alkalmazásboltjaiba vitték az így megfertőzött appokat, amelyek amúgy a megszólalásig hasonlítanak az eredetikre. A felhasználó is csak akkor veszi észre, hogy baj van, amikor egymás után ugranak fel a kéretlen reklámok mondjuk facebookozás közben. A kártevő ráadásul alkalmazásokat is telepít a felhasználó tudta nélkül a telefonra, fejlesztőinek hozva ezzel pénzt.
Fertőzött appokat már rengeteg helyen találtak, az Egyesült Államoktól egészen Oroszországig – állítja a jelentés.
S hogy miként védhetjük ki a fertőzést? Tulajdonképpen nagyon egyszerűen. Csakis a Google Playből töltsünk le alkalmazásokat, illetve még az Amazont tartják megbízhatónak. Ha pedig gyanúba fognánk egy alkalmazást, úgy győződhetünk meg arról, hogy fertőzött-e, hogy megpróbáljuk letörölni. Ha ezt nem hagyja, akkor sajnos megtörtént a baj. Ez pedig azért kínos, mert egy készülék rootolása után tulajdonképpen minden fájlhoz hozzá lehet férni.
(HVG nyomán)
Forrás:kuruc.info
Tovább a cikkre »